24 czerwca
niedziela
Jana, Danuty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Poznań: listy św. br. Alberta podczas Verba Sacra

Ocena: 0
704

Listy św. Brata Alberta Chmielowskiego w interpretacji Arkadiusza Janiczka, aktora Teatru Narodowego w Warszawie, usłyszą uczestnicy Verba Sacra w niedzielę, 5 czerwca w poznańskiej katedrze.

2016-06-03 15:29
msz / Poznań (KAI), sg

Będzie to trzecia prezentacja w nowym cyklu Verba Sacra „Apostołowie Miłosierdzia”.

− Wśród tekstów, które zostały wybrane na tę prezentację, znalazły się przede wszystkim listy do Józefa Chełmońskiego, do Heleny Modrzejewskiej, do braci albertynów i s. Bernardyny (Marii Jabłońskiej). Brat Albert był człowiekiem praktycznym i nie miał czasu zajmować się teologią. Cały swój czas poświęcał podopiecznym, którzy byli dla niego dosłownie rodziną − zaznacza Przemysław Basiński.

Pomysłodawca Verba Sacra zwraca uwagę, że w programie umieszczono dwa fragmenty wypowiedzi Karola Wojtyły o Chmielowskim – jako kardynała i papieża. „Bóg w przedziwny sposób działa w dziejach człowieka. Oto rzucając go przed sobą na kolana, każe mu równocześnie uklęknąć przed jego braćmi, bliźnimi. Tak właśnie stało się w życiu Brata Alberta: rzucony na kolana przed majestatem Bożym, upadł na kolana przed majestatem człowieka, i to najbiedniejszego, najbardziej upośledzonego, przed majestatem ostatniego nędzarza” − mówił kard. Karol Wojtyła podczas kazania w 50. rocznicę śmierci Br. Alberta.

Na zakończenie niedzielnej prezentacji wśród uczestników zostanie podzielony i rozdany chleb. W ten symboliczny sposób organizatorzy chcą nawiązać do motta życiowego Chmielowskiego „być dobrym jak chleb”.

Oprawę muzyczną zapewni duet Dorota Samsel i Jakub Pankowiak, który przedstawi utwory Erica Satie i Beli Bartoka.

Będzie to trzecia po św. Siostrze Faustynie Kowalskiej i św. Maksymilianie Kolbe postać prezentowana w nowym cyklu Verba Sacra „Apostołowie Miłosierdzia”.

25 grudnia minie 100. rocznica śmierci św. Brata Alberta. Rok 2016 został ustanowiony Rokiem św. Brata Alberta.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły