3 lipca
piątek
Jacka, Anatola, Tomasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pożegnanie świętych Piotra i Pawła

Ocena: 0
525

W kościele na Antokolu w Wilnie znajduje się obraz Franciszka Smuglewicza (1745-1807) „Pożegnanie świętych Piotra i Pawła”, który kilka miesięcy temu przeszedł gruntowną konserwację przeprowadzoną przez Instytut Polonika.

fot. Instytut Polonica

Syn Łukasza Smuglewicza początkowo kształcił się u ojca i Szymona Czechowicza w Warszawie, a później u Antonio Marconiego w Rzymie. Uzyskał stypendium króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i pobierał edukację artystyczną w prestiżowej Akademii Świętego Łukasza w Rzymie. Po powrocie do Polski pracował w Warszawie, ciesząc się licznymi zamówieniami. Na stałe zamieszkał w Wilnie, gdzie, jako profesor kierował nowo powstałą Katedrą Rysunku i Malarstwa na Uniwersytecie Wieleńskim, tworzył tym samym tzw. wileńską szkołę malarską.

Monumentalny obraz, o wymiarach 518x288 cm, znajduje się w prezbiterium, zastępując ołtarz główny kościoła św. Piotra i Pawła. Świątynię zdobią bogate dekoracje ornamentalne – ok. 600 postaci wykonanych w stiuku. Innym, charakterystycznym elementem wystroju świątyni jest kryształowy żyrandol w kształcie łodzi, upamiętniający zatonięcie podczas transportu zamówionego we Włoszech ołtarza głównego. Jego miejsce zajął zamówiony u Smuglewicza obraz „Pożegnanie św. Piotra i Pawła”. Został zakupiony przez rodzinę Paców do kościoła w 1805 r., więc musiał powstać rok wcześniej. Józef Ignacy Kraszewski w swej książce „Wilno od początku jego do roku 1750” informuje, że obraz kupiono za kwotę 200 czerwonych złotych.

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 26 (766), 28 czerwca 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 08 lipca 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 3 lipca

Piątek, XIII Tydzień zwykły
+ Święto św. Tomasza, apostoła
Uwierzyłeś Tomaszu, bo Mnie ujrzałeś;
błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 2,19-22; Ps 117,1-2; J 20,24-29
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter