28 lutego
piątek
Romana, Ludomira, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Powrót szwoleżerów

Ocena: 0
135

Zobaczymy na tej wystawie sześć oryginalnych mundurów I Pułku Szwoleżerów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, zobaczymy siedem różnych siodeł jego szwadronów konnych, są też używane w pułku przed stu laty szable.

fot. Barbara Sułek-Kowalska

Na wielkoformatowych planszach przedstawiona jest historia pułku, przez Komendanta osobiście udekorowanego Krzyżem Wojennym Virtuti Militari, w 1921 r.

„Ilokroć w ciężkiej sytuacji bojowej potrzebowałem kawalerii, oczy moje zawsze zatrzymywały się na I Pułku Szwoleżerów. I nie pytałem się nigdy, czy jesteście zmęczeni, czy wypoczęci, czy jesteście bosi, czy też dobrze ubrani. Rzucałem was jak piłkę bilardową na różne fronty. Pod tym względem byliście wyróżniani, mając ciągłe okazje do ciężkiej i trudnej pracy bojowej. Nie zawiedliście nigdy moich nadziei. Dziękuję Wam za to, Szwoleżerowie” – mówił wtedy Marszalek. Jego słowa przypomniał teraz rtm. Tadeusz Kühn, wiceprezes Stowarzyszenia Szwadron Jazdy RP, otwierając wystawę „I Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. Niepodległa najświętszym nakazem”. Można ją oglądać w Ermitażu Łazienek Królewskich do końca grudnia. W dniach obchodów stulecia odzyskania niepodległości miała ogromne powodzenia, a towarzyszyły jej pokazy konne i wspólne śpiewanie legionowych pieśni, połączone z opowieścią wybitnego znawcy kawalerii rtm. Roberta Woronowicza. Patronował jej z pięknej makiety sam gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski, od początku kariery związany z pułkiem.

Ale I Pułk Szwoleżerów to nie tylko historia. W 2001 r. jego barwy przejął I Batalion Spadochroniarzy z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Szef Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari gen. Stanisław Nałęcz-Komornicki w asyście oficerów Pułku przepiął Krzyż Virtuti Militari ze sztandaru historycznego na sztandar Batalionu. Pułk, jego historia, tradycja, nazwa, dokonania wróciły w szeregi Wojska Polskiego. O tym wszystkim opowiada wystawa. Patronat medialny: tygodnik „Idziemy”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 lutego

Szukajcie dobra, a nie zła, abyście żyli,
a Pan Bóg będzie z wami

Dziś w Kościele: piątek po Popielcu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 58, 1-9a; Ps 51, 3-6b.18-19; Mt 9, 14-15
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
28 lutego – Parafia MB Loretańskiej (ul. Ratuszowa 5A, DW-P)

 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -