4 sierpnia
wtorek
Dominika, Protazego, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Posłuchajcie opowieści o... Biblii

Ocena: 0
544

Oratorium im. św. Jana Bosko przy Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie oraz Teatr Oratorium w Warszawie ruszają z nową propozycją dla młodych widzów.

fot. Lidia Sadowska-Fryszer/Maciej Fryszer

„Opowieści Biblijne online” to cykl internetowych audycji, które w niecodzienny sposób zabiorą widzów w świat biblijnych historii.

Drzwi kin i teatrów były wciąż zamknięte, a w Oratorium im. św. Jana Bosko, zwykle wypełnionym gwarem rozmów, panowała cisza. Właśnie wtedy powstał pomysł na audycje internetowe.

– Pisałem projekt w okresie największych obostrzeń związanych z koronawirusem, kiedy siedzieliśmy pozamykani w domach. Nie było dostępu ani do katechezy, ani do liturgii. Pomyślałem o dzieciach, że może im właśnie tego brakować. Zatrzymała się wtedy też scena kultury, ale pomyślałem, że nasz teatr może pełnić swoją misję również w tym trudnym czasie – opowiada Jarosław Witaszczyk, dyrektor Teatru Oratorium oraz reżyser audycji. Zaznacza, że dla niektórych aktorów projekt Teatru Oratorium był pierwszą aktywnością zawodową od kilku miesięcy.

 


DWANAŚCIE SPOTKAŃ

Cykl audycji składa się z dwunastu odcinków. W każdym z nich jeden z aktorów związany z Teatrem Oratorium prezentuje jedną z biblijnych opowieści. Spotkania otwiera historia o stworzeniu świata, a w dalszej kolejności widzowie będą poznawać również opowieści o Jezusie Nauczycielu, o miłosiernym Samarytaninie, o synu marnotrawnym, o robotnikach w winnicy, o faryzeuszu i celniku, o siewcy, o uczcie królewskiej, o kobiecie przy studni, o talentach, o cudach Pana Jezusa czy… o niebie.

Wśród artystów zobaczymy Ewę Ziętek, Marcina Kwaśnego, Halinę Łabonarską, Dariusza Kowalskiego, Radosława Pazurę, Dominika Bąka, Nataszę Sierocką, Kristinę Baranovską, Ewę Dałkowską, Artura Bocheńskiego, Aleksandrę Posielężną i Łukasza Lewandowskiego. Widzowie będą mogli nie tylko wsłuchać się w opowiadaną historię, ale też zobaczą ją na swoich ekranach. Ziarenka piasku ułożą się w konkretne sceny dzięki Magdalenie Suszek-Bąk, a wzbogaci je oprawa muzyczna w wykonaniu Joanny Lewandowskiej przy akompaniamencie Marcina Stycznia. Każdy odcinek zakończy się wyjątkowym spotkaniem dzieci z ks. Kamilem Piaszczakiem, który odpowie na pytania dotyczące usłyszanej historii.

 


NIE TYLKO DLA DZIECI

– Chcieliśmy przybliżać Biblię właśnie poprzez rozmowy, żeby dzieci miały świadomość, że przypowieści mają przełożenie na nasze życie. Każda niesie nam konkretne Boże Słowo i uczy, jak postępować w różnych sytuacjach – zauważa Jarosław Witaszczyk i dodaje, że ostatnia część każdego odcinka była kręcona bez scenariusza. Pusta widownia, duży fotel na scenie i miękki dywan dla najmłodszych stworzyły ciepłą, kameralną atmosferę. – W czasie nagrań dzieci same wymyślały pytania, a my mogliśmy zobaczyć, jak odbierają historie biblijne, co dla nich znaczą konkretne wydarzenia.

Audycje kierowane są przede wszystkim do dzieci, ponieważ w czasie pandemii miały one ograniczony dostęp do udziału w liturgii czy katechezie. Jednak każdy, kto tylko chce budować i rozwijać relację z Panem Bogiem, odnajdzie tam coś dla siebie, niezależnie od wieku.

– W odcinku o niebie jedna z młodszych dziewczynek powiedziała: „A ja dzisiaj rano widziałam takie chmury piękne, z których uśmiechał się do nas Pan Bóg, bo wyszło słoneczko”. To są proste rzeczy, których my dorośli często nie dostrzegamy, a dzieci to widzą i pięknie interpretują – dopowiada reżyser.

 


WAKACJE Z PISMEM?

Oratorium im. św. Jana Bosko przy Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie jest stowarzyszeniem, organizacją pożytku publicznego, która działa od 2001 r. Prowadzi działalność wychowawczą i opiekuńczą w środowisku dzieci i młodzieży, a także szeroką działalność kulturalną: Teatr Oratorium, warsztaty teatralne, muzyczne, plastyczne, cyrkowe oraz artystyczne kolonie letnie i zimowe dla dzieci i młodzieży. Teatr Oratorium zrealizował dotychczas 20 koncertów oraz wydarzeń teatralnych o tematyce chrześcijańskiej i patriotycznej.

Jak zaznacza Alicja Markiewicz, wolontariuszka w Oratorium, autorzy audycji „Opowieści Biblijne online” chcieli, aby mogły one dotrzeć do jak najszerszej publiczności, a w czasie ograniczeń związanych z pandemią tylko niewielka grupa mogłaby je zobaczyć. Między innymi dlatego jest to projekt internetowy – każdy, w dowolnym czasie i miejscu, nie tylko w Warszawie będzie mógł zobaczyć audycję. Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci.”

W wakacje nasze pociechy dysponują sporą ilością wolnego czasu. Wspólny czas przy opowieściach biblijnych to dobry pomysł na rodzinne popołudnie. Audycje będą emitowane raz w tygodniu, od 12 lipca do 27 września, i dostępne bezpłatnie na kanale YouTube do 27 marca przyszłego roku. A może wspólne oglądanie stanie się inspiracją, by w wakacyjnym planie dnia znaleźć choć kilka minut na rodzinne czytanie Pisma Świętego?

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 sierpnia

Wtorek, XVIII Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, prezbitera, patrona proboszczów i kapłanów
«Jeśli zaś ślepy ślepego prowadzi, obaj w dół wpadną».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Jr 30,1-2.12-15.18-22; Ps 102,16-21.29 i 22-23; Mt 15,1-2.10-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter