22 listopada
piątek
Cecylii, Wszemily, Stefana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Portrecista duszy

Ocena: 0
518

Rembrandt to jeden z największych artystów wszechczasów. Zamek Królewski w Warszawie, jak wiele muzeów na świecie, przygotował na 350. rocznicę śmierci mistrza – przypadającą 4 października – wystawę 36 jego prac.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

„Dziewczyna w ramie obrazu”

To także 25. rocznica przekazania Zamkowi Królewskiemu przez prof. Karolinę Lanckorońską obrazów artysty.

„Rembrandt nie jest stworzony do naśladowania innych. Maluje wiele pejzaży, są one jednak równie dalekie od skrupulatnego zapisu Van Goyena, jak i od heroicznych transpozycji Rubensa (…). W rysunkach swoich notuje to, co widzi, bez najmniejszej troski o interpretację. Jest szczery i bezpośredni. Jednak gdy zaczyna malować, staje się nieuchwytny” – pisał Roger Avermaete w monografii mistrza, wydanej w Polsce w 1978 r.

Urodzony w Lejdzie 15 lipca 1606 r. Rembrandt Harmenszoon van Rijn był ósmym dzieckiem swoich rodziców. Choć ojciec był młynarzem, a matka córką piekarza, oboje potrafili czytać i pisać. Ich utalentowany syn od siódmego roku życia uczył się w szkole łacińskiej, a następnie wstąpił na uniwersytet w Lejdzie. Studiował tylko kilka miesięcy, postanawiając ostatecznie zgłębić naukę technik malarskich u ówczesnych mistrzów. Jednak już jako osiemnastolatek zdecydował się pracować sam. Jego burzliwy życiorys po dziś dzień fascynuje nie tylko historyków i miłośników sztuki, a spuścizna artystyczna jest przedmiotem nieprzemijającej inspiracji i podziwu dla kolejnych pokoleń.

Rembrandt pozostawił po sobie około trzystu obrazów olejnych, tyle samo grafik i blisko 2 tys. rysunków. Teraz sylwetka i dzieła mistrza zostały przypomniane szerokiej publiczności w różnych krajach. Także w Polsce można oglądać wystawę jego ponadczasowych prac „36xRembrandt”.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 43 (732), 27 października 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 12 listopada 2019 r.


„36xRembrandt”. Zamek Królewski w Warszawie. Galeria Malarstwa i Sztuki Zdobniczej. Czynne: wt.-czw. w godz. 10-18, pt.-sob. w godz. 10-20, ndz. w godz. 11-20. Ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem. Wystawa czynna do 3 listopada

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 listopada

Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

Dziś w Kościele:
+ czwartek, XXXIII tydzień zwykły, wspomnienie Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 1 Mch 2,15-29; Ps 50 (49),1b-2.5-6.14-15; Łk 19,41-44
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty
Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -