19 września
środa
Januarego, Konstancji, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polskie zwyczaje bożonarodzeniowe w Muzeum Wsi Kieleckiej

Ocena: 0
1092

"Zeszliśmy się bracia do tej stajeneczki..." – wystawę pod tym tytułem, o tradycjach bożonarodzeniowych polskiej wsi, można już oglądać w Dworku Laszczyków w Kielcach.

2015-12-18 11:43
dziar / Kielce (KAI), mz

Sceny figuralne, aranżacje i ozdoby świąteczne, obrazy i rzeźby prezentujące np. stajenkę, Świętą Rodzinę i kolędników przypominają wiele zapomnianych obrzędów i tradycji.

– W salach Dworku można np. zobaczyć tradycyjny stół wigilijny z wiejskiej chałupy z typowymi u nas potrawami oraz choinkę z ozdobami, charakterystycznymi dla naszego regionu. Są to tzw. jeżyki, pajączki, baletnice oraz łańcuchy ze słomy i bibuły. Zwiedzający mogą także poczytać o wigilijnych zwyczajach – mówi rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej, Beata Ryń.

Wystawa przypomina także zapomniane zwyczaje, np. snop zboża ustawiony w rogu chłopskiej chaty i słomę rozsypywaną na podłodze, co stanowiło nawiązanie do narodzin Jezusa w stajence.

Innym elementem prezentacji są też kolędnicy, ustawieni na tle śnieżnej panoramy oraz obrazy i rzeźby świętokrzyskich artystów ludowych: Edwarda Brożka, Tadeusza Żaka i Grzegorza Król.

Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów muzealnych z Łodzi, Radomia, Opoczna i Kielc.

Wystawę pt. "Zeszliśmy się bracia do tej stajeneczki... Boże Narodzenie w Polsce" będzie można oglądać do 28 lutego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI