17 sierpnia
środa
Zanny, Mirona, Jacka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polski Sierpień

Ocena: 0.02
713

Lipcowo-sierpniowy numer „Biuletynu IPN” poświęcony jest głównie Polskiemu Sierpniowi 1980 r. i reperkusjom, jakie wydarzenia z nim związane wywołały w świecie.

Andrzej Grajewski i ks. Jarosław Wąsowicz przyglądają się postawie Jana Pawła II wobec ówczesnej sytuacji. O wrogich wobec Polaków relacjach rządu czechosłowackiego pisze Mirosław Szumił, a Filip Gańczak ukazuje stosunek władz NRD do „Solidarności”.

Z odleglejszych czasowo tematów na uwagę zasługuje tekst Pawła Należniaka pt. „Wzgórza Wuleckie płynęły krwią”, poświęcony lwowskim profesorom zamordowanym przez Niemców w 1941 r. Bardzo ciekawe są sylwetki i okoliczności ich śmierci – ks. Władysława Gurgacza SJ, Jana Pyjasa i Krystyny Krahelskiej. Młodsi czytelnicy z zainteresowaniem przeczytają tekst Bogusława Wójcika pt. „Towarzystwo Krzewienia Kultury Świeckiej – pełnomocnik PZPR”. Ta mało dziś znana, ale w ostatnich dziesięcioleciach PRL-u niezwykle aktywna, organizacja promująca życie bez Boga miała własną prasę i swoich ludzi w wielu zakładach pracy oraz urzędach. Ważny jest też tekst Michała Chlipały pt. „Świat zatrzymany w kadrze, czyli kilka słów o policji państwowej”. W publikacji znajdują się również krótkie materiały o Stanisławie Pyjasie, Wacławie Szymańskim i poetce Krystynie Krahelskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 sierpnia

Środa, XX Tydzień zwykły – wspomnienie św. Jacka, prezbitera
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter