4 lipca
sobota
Odona, Malwiny, Elzbiety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polski Chagall

Ocena: 0
244

Franciszek Maśluszczak w twórczości malarskiej nie odtwarza, a interpretuje rzeczywistość. Doczekał się literackiego sportretowania w opowiadaniu Hanny Krall „Malarnia z o.o.” Na temat jego twórczości powstały filmy „Jezus na Ursynowie”, „Światy Franciszka Maśluszczaka” i „Malowane miasto”.

fot. Patryk Lubryczyński

Ks. prof. Jarosław Stoś napisał we wstępie do jednego z katalogów prac o Franciszku Maśluszczaku: „jego malarstwo jest teologią pisaną linią, kształtem i kolorem”. Zdaniem krytyka sztuki Maśluszczak jest „tłumaczem bogów i maluje wszystko, co dotyczy człowieka”. – Twórczość podyktowana jest przez wszystko, co nas spotyka. Teologia jest pewnym zachwytem nad życiem, nad rozważaniem i zauważaniem piękna, które nas otacza. Malarstwo jest próbą dialogu z samym sobą, a ta wewnętrzna rozmowa jest zbliżaniem się do Najwyższego. Codziennie robię notatki rysunkowe, w których zapisuję, co zobaczyłem. Wpadają mi do głowy pewne myśli, które się burzą. Jestem malarzem figuratywnym, jeśli maluję to nie umiem zauważać świata w sposób geometryczny i abstrakcyjny – mówi Franciszek Maśluszczak.

 


DZIECIŃSTWO

Spytany o dzieciństwo odpowiada, że uwielbiał samotność, nie lubił grać z chłopcami w piłkę. Nie interesowało go wspólne organizowanie czegokolwiek. Wspomina, że uciekał do swojego świata. – Zawsze miałem pomazane zeszyty, kartki. Malowałem sobie nos na zielono albo czerwono i patrzyłem na siebie w lustrze. Próbuję przekonać, że istnieje możliwość kreacji, czyli zrealizowania obrazu, bądź rysunku w sposób taki, jaki mi odpowiada – opowiada malarz.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 27 (767), 05 lipca 2020 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 15 lipca 2020

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
albo wspomnienie św. Elżbiety Portugalskiej
Pan sam szczęściem obdarzy, *
a nasza ziemia wyda swój owoc.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Am 9,11-1; Ps 85,9.11-14; Mt 9,14-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter