18 stycznia
wtorek
Piotra, Małgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polina walczy o wolność

Ocena: 0
832

W serialu „Cena wolności” dramatyczna historia pięknej Poliny, nieślubnej córki i wychowanicy księcia, przepełniona została religijnymi uczuciami i wartościami.

fot. TVP

W czerwcu w Telewizji Polskiej oglądaliśmy dwa rosyjskie seriale. O „Annie Kareninie”, ekranizacji powieści Lwa Tołstoja, pisałem w poprzednim numerze „Idziemy”. Zakończona została też emisja serialu „Cena wolności”. Scenariusz nie miał oparcia w wielkiej literaturze, natomiast został mocno zakorzeniony, podobnie jak rosyjska klasyka literacka, w tamtejszej tradycji historycznej i prawosławnej. Utwór przypominał do złudzenia popularny u nas ukraiński serial „Zniewolona” (oba kręcone były w tym samym czasie), którego akcja rozgrywała się również w XIX-wiecznej Rosji. Przede wszystkim podobne były główne bohaterki: w obu serialach były to dziewczęta – wychowanice właścicieli arystokratycznych i ziemiańskich dworów, w jednym przypadku księcia, a w drugim – żony bogatego ziemianina. Obie były prześladowane przez opętanych diabolicznymi emocjami i namiętnościami osobników. Podobne były także inne, postacie charakterystyczne, dobre i złe, przypominające w pewnym sensie bohaterów z Fiodora Dostojewskiego i innych klasyków. Odnajdowaliśmy w serialach także podobieństwa niektórych wątków, a nawet scen. W obu najważniejsze okazały się wątki społeczne, związane z niewolniczą sytuacją chłopów pańszczyźnianych w XIX-wiecznej Rosji.

Zwróćmy uwagę, że w serialu „Cena wolności” dramatyczna historia pięknej Poliny, nieślubnej córki i wychowanicy księcia, przepełniona została religijnymi uczuciami i wartościami. Dobro i zło zostało tam wyraziście rozdzielone i wskazane, a w końcu ukarane lub nagrodzone z perspektywy chrześcijańskiej. Ważne były w serialu cnoty wierności, lojalności i prawdy. Nasuwa się pytanie: dlaczego u nas nie powstają obecnie popularne i wierne duchowi oryginałów ekranizacje polskiej klasyki literackiej, przepełnione chrześcijańskimi wartościami? A w Rosji, dziwnym trafem, powstały. Dobrze się stało, że TVP nadała te seriale w czasie najlepszej oglądalności. Dzięki temu mamy możliwość porównania tamtejszej twórczości telewizyjnej z produkcjami polskimi i z innych krajów.

 

 


Cena wolności”, serial, Rosja, 18 odcinków. Reżyseria: Dmitrij Czerkasow. Wykonawcy: Tatjana Babienkowa, Artiem Kryłow i inni. Emisja: TVP 1, pon.-sob.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 stycznia

Wtorek, II Tydzień zwykły
Dzień Powszedni
Niech Ojciec Pana naszego, Jezusa Chrystusa, przeniknie nasze serca swoim światłem.
+ Czytania liturgiczne (rok C, :II):  Mk 2,23-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter