15 czerwca
sobota
Wita, Jolanty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pokój czy wojna?

Ocena: 0
5793

W styczniu i lutym odbywają się premiery filmów, które są najmocniejszymi kandydatami do tegorocznych Oscarów.

fot. Jack English/Focus Features

Po znakomitym obrazie wojennym „Dunkierka” wchodzi na ekrany „Czas mroku”, brytyjski utwór, którego akcja rozgrywa się w maju 1940 r. Po klęsce Belgii, Holandii i Francji oraz dramatycznej ewakuacji armii brytyjskiej z Dunkierki Wielka Brytania stanęła obliczu inwazji niemieckiej. Bohaterem filmu jest Winston Churchill, który stanął wówczas na czele gabinetu wojennego i musiał zmierzyć się w parlamencie z potężnym stronnictwem zmierzającym do zawarcia pokoju z Hitlerem. Autorzy ukazują dzień po dniu ówczesne wydarzenia.

„Czas mroku” zrealizowany został w stylu kameralnego widowiska, typowego dla telewizyjnych spektakli faktu. Większość występujących bohaterów jest autentyczna: rodzina Churchilla, jego oponenci (Chamberlain, Halifax i inni), król Jerzy VI itd. Przywołane wydarzenia historyczne są w zasadzie dobrze opisane przez historyków. Ciekawe jednak, dlaczego przypomniane zostały (podobnie jak we wspomnianej „Dunkierce”) właśnie dziś, w czasie Brexitu? Dotyczy to nie tylko brytyjskich filmów o wojnie w Europie, lecz także o zmaganiach z Japonią w Azji. Pisałem w „Idziemy” o filmach na temat barbarzyńskiego traktowania przez Japończyków alianckich jeńców wojennych. Anglicy nie wahają się więc przypominać ówczesnym agresorom ich postępowania.

W „Czasie mroku” na ekranie oglądamy nieustannie Churchilla (wielka kreacja odmienionego Gary’ego Oldmana) z nieodłącznym cygarem, miotającego się między oponentami i próbującego intuicyjnie odgadnąć zamiary Hitlera. Poczucie realizmu i cynizm tego doświadczonego polityka łączy się tu z paradoksalną romantyczną chęcią walki z Niemcami do zwycięskiego końca. Dla polskiego widza najważniejsze są rozważania Churchilla na temat ewentualnych niemieckich warunków pokojowych. Premier jasno stwierdza, że w wypadku gwarancji nietykalności Imperium Brytyjskiego bez wahania poświęci Hitlerowi Europę Środkową. Kilka lat później przywódca Wielkiej Brytanii zgodził się oddać nasz region Stalinowi. Warto zatem obejrzeć „Czas mroku”, aby pozbyć się złudzeń co do polityki brytyjskiej wobec nas.

 

„Czas mroku” („Darkes Hour”), Wielka Brytania, 2017. Reżyseria: Joe Wrigh. Wykonawcy: Gary Oldman, Kristin Scott Thomas, Ben Mendelsohn, Lily James, Ronald Pickup, Stephen Dillane i inni. Dystrybucja: UIP

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 czerwca

Sobota, X Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Nakłoń me serce do Twoich napomnień,
obdarz mnie łaską Twojego Prawa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 33-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VINajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter