29 stycznia
sobota
Zdzisława, Franciszka, Józefa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pogoń za Małym Księciem

Ocena: 0
2431
Realizacja animowanej ekranizacji filozoficznej baśni Antoine’a Saint-Exupery’ego (1900-1944) trwała kilka lat. Film został zrobiony przez producentów francuskich.
Rzecz dotyczy, jak wiemy, legendarnego dzieła literatury francuskiej, napisanego przez sławnego pisarza, pilota, żołnierza i podróżnika. Wykonanie utworu zostało jednak powierzone animatorom anglosaskim, mającym na swoim koncie hitowe osiągnięcia. Saint-Exupery żył w czasach początkowego rozwoju lotnictwa, kiedy to mnóstwo wypraw samolotowych kończyło się katastrofami. Pisarz doświadczył wielu wypadków w czasie ryzykownych wypraw i akcji bojowych podczas II wojny światowej. Zginął pod koniec wojny, niedaleko Marsylii, w pojedynku z pilotami niemieckimi. Burzliwe, owiane legendą heroizmu życie pisarza znalazło odbicie w napisanym w 1943 roku na emigracji „Małym Księciu”, gdzie rzeczywistość miesza się z marzeniami i wizjami, opartymi na wspomnieniach i przemyśleniach autora.

Film animowany jest generalnie wierny idei powieści. Autorzy wyraźnie zaznaczyli dwie warstwy estetyczne – realistyczną i poetycką. Dziewięcioletnia dziewczynka mieszka w ponurym, sinym i zdehumanizowanym świecie podobnych do siebie budynków, wśród ludzi poddanych presji techniki i nieustannego doskonalenia się w pracy. Spotkanie z mieszkającym po sąsiedzku staruszkiem, miłośnikiem samolotów, zmienia jej patrzenie na świat. Słuchając opowieści staruszka, przenosi się w kolorowy świat marzeń, w którym jasnowłosy Mały Książę, pragnąc oswoić różę, spotyka się z pilotem i opowiada o tajemnicy gwiazd. Dzielna dziewczynka za wszelką cenę chce spotkać Małego Księcia i w tym celu podejmuje walkę z dorosłymi. Film z minuty na minutę nabiera tempa, potęguje się także feeria barwnych wizji, gdzie dominuje zieleń i czerwień. Niektóre kadry oparte zostały na rysunkach pisarza, którymi opatrzył on pierwsze wydanie powieści. Mocno zabrzmiało zakończenie filmu, afirmujące życie, przyjaźń i więzi z bliskimi. W polskiej wersji językowej wystąpiły gwiazdy naszego kina, podobnie jak w wersji francuskiej i angielskiej zagrali tamtejsi popularni aktorzy.


„Mały książę” („Le Petit Prince”), Francja 2015. Reżyseria – Mark Osborne. Wykonawcy polskiej wersji językowej: Małgorzata Kożuchowska, Robert Więckiewicz, Piotr Adamczyk, Anna Cieślak i inni. Dystrybucja – Kino Świat

Mirosław Winiarczyk
Idziemy nr 33 (516), 16 sierpnia 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 stycznia

Sobota, III Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
Stwórz, o mój Boże, we mnie serce czyste
+ Czytania liturgiczne (rok C, :II): Mk 4, 35-41
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter