19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Poezja Karola Wojtyły w rytmie hip-hopu

Ocena: 0
567

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach wraz z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym (MOW) w Wielkich Drogach i Teatrem Exit z Krakowa opracowało widowisko „Przezroczyści”. Wychowankowie placówki oraz niepełnosprawni aktorzy rapują poezję Karola Wojtyły.

fot. www.pixabay.com

Widowisko „Przezroczyści” powstało w ramach projektu „Świat jest teatrem niekończących się zmagań” realizowanego przez wadowickie muzeum. Podopieczni MOW w Wielkich Drogach przygotowywali projekt scenografii, dobierając zdjęcia archiwalne, kadrując je, a następnie wyświetlając na analogowym epidiaskopie. Druga grupa, wraz z muzykiem Adamem Szewczykiem i reżyserem spektaklu Maciejem Sikorskim, opracowała teksty piosenek. W efekcie powstało widowisko, nagrane w sali teatralnej Domu Katolickiego w Wadowicach, gdzie zadebiutował jako aktor Karol Wojtyła.

Do ośrodka w Wielkich Drogach trafiają chłopcy w wieku 13-18 lat, którzy nie realizowali obowiązku szkolnego. – Niektórzy mają za sobą kradzieże, eksperymentowali z używkami – opowiada Marta Janowska, wychowawczyni w placówce. O ich pobycie w tym miejscu decyduje sąd. Nie wszyscy pochodzą z trudnych środowisk. – Czasem ich bunt pochodzi z poczucia opuszczenia przez zapracowanych rodziców, którzy zapewniają dobrobyt, ale nie mają czasu, by ich wysłuchać – wyjaśnia dyrektor ośrodka Antoni Trojan.

Dawid Beeg pochodzi z Sosnowca, Przemek Małek z Bytomia, Jakub Tousty  z Gliwic, kończą szkołę podstawową. – Przekaz jest taki, że śpiewaliśmy o Janie Pawle II. Razem z panem Maćkiem Sikorskim z Teatru Exit wymyślaliśmy teksty. On opowiedział jego życiorys, a my napisaliśmy piosenkę. Było trudno, bo bity do tego nagrania mieliśmy ciężkie – tłumaczą.

Młodzi raperzy są pod wrażeniem Karola Wojtyły. – Myślałem, że on miał idealne życie, a to nie jest tak – zauważa Przemek. – Też tak myślałem. A tu się dowiedzieliśmy, że wcześnie stracił rodziców, pracował w kamieniołomie, ktoś go postrzelił. I jeszcze do niego pojechał, do więzienia – dodaje Dawid. – Miał dobre serce – podkreślają z uznaniem.

Nie znali wcześniej biografii przyszłego papieża. Zaimponował im. „Było bardzo ciężko, ale dawał sobie radę” – śpiewają. Czy w jego młodości znajdują wzór dla siebie? – Jasne. No, zajawka! – odpowiadają, czyli piłka nożna, narty, kajaki. – Zawsze coś robił. Zawsze – podkreśla Jakub. „Jego życie to nie była ustawka” – słyszymy w piosence zainspirowanej wierszem „Nad twoją białą mogiłą”, który Wojtyła poświęcił swojej matce.

– Musieliśmy dawać emocje. Najpierw trzeba dobrze dostosować się do tekstu. To był niby rap, ale nie rap. Z emocjami były problemy, musieliśmy często powtarzać i dawać jeszcze więcej, i jeszcze więcej. Albo tu za mało, tam za dużo, tam źle słowo powiedziane – opowiada Jakub.

Projekt powstał we współpracy z Teatrem Exit, tworzonym przez osoby niepełnosprawne. Jego reżyserem jest Maciej Sikorski. W zespole są osoby z porażeniem mózgowym i dwie niewidome. Do każdego projektu zapraszani są ludzie z zewnątrz. Tak było w przypadku widowiska „Przezroczyści” z udziałem chłopców z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Wielkich Drogach. – Tam przebywają chłopcy bardzo poranieni przez życie. Wspólnie z nimi pokazujemy twórczość Karola Wojtyły i Jana Pawła II – wyjaśnia.

Dla chłopców z Wielkich Dróg spotkanie z niepełnosprawnymi było ważną lekcją. – Kiedyś się śmiałem z takich ludzi, ale teraz trochę wydoroślałem i wstyd mi za to – wyznaje Jakub. – Można się od nich nauczyć wytrwałości i wiary w siebie. Współpraca z nimi daje mi takie coś, że pomaga się ludziom. Doceniam osoby, które dają radę – dorzuca po namyśle. Premiera widowiska „Przezroczyści” odbędzie się online w grudniu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter