6 lipca
środa
Gotarda, Dominiki, Lucji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Poeci spod Monte Cassino

Ocena: 0
2684
Teraz można sięgnąć do księgi opowiadającej o tragicznym losie tych, co do kraju wrócić nierzadko nie mogli, prezentującej najwybitniejszych, ale i pomniejszych poetów i pisarzy emigracji londyńskiej.
Urodzone w latach powojennych kolejne polskie pokolenia, które chodziły do szkół i na uniwersytety w czasach słusznie minionych, zostały pozbawione potężnej porcji wiedzy historycznej, literackiej, politycznej i z innych jeszcze dziedzin. Nie raz pisałam, przy różnych zresztą okazjach, że już nigdy nie dowiemy się, jacy byśmy byli, gdybyśmy wyrośli w warunkach prawdy. Gdybyśmy w odpowiednim czasie mogli poznać wszystkich polskich poetów, pisarzy, historyków i malarzy, w odpowiednim czasie czytać Bobkowskiego i Balińskiego, Kukiela i Haleckiego, Rostworowskiego czy Kossowską. Jakie byłyby nasze wybory, nasz stosunek do świata, nasze postawy, nasze relacje z innymi ludźmi. Powstały luki, których mimo wszelkich starań do końca zapełnić się nie da.

Wciąż, na szczęście, podejmowane są działania. W wolnej Polsce, już bez cenzury i ograniczeń w dostępie do bibliotek oraz paszportów, można penetrować zapoznane obszary. Wojciech Podgórski, emerytowany profesor Uniwersytetu Warszawskiego, ma na tym polu niemałe zasługi. Nic dziwnego, że w październiku uhonorowany został w Londynie nagrodą im. Włady Majewskiej za prezentowane tu potężne dzieło „Emigracja walczących. Wokół polsko-szkocko-angielskich powiązań kulturalnych wojennych i powojennych”.

Jest ono owocem wieloletniej skrupulatnej pracy, niezliczonych lektur i spotkań, dokumentacji i przemyśleń. Nie pierwsza to zresztą praca tego autora poświęcona emigracyjnym twórcom; poetów polskich „obszaru francuskiego” pokazał bowiem pan profesor w książce „Poeci na tułaczce”. Mieliśmy nawet w „Idziemy” jego barwną opowieść o skomplikowanych wojennych losach pieśni „O Panie, któryś jest na niebie, wyciągnij sprawiedliwą dłoń” i „Do wolnej Polski nam powrócić daj”.

Teraz można sięgnąć do księgi opowiadającej o tragicznym losie tych, co do kraju wrócić nierzadko nie mogli, prezentującej najwybitniejszych, ale i pomniejszych poetów i pisarzy emigracji londyńskiej. Dziś już może nie pamięta się, jak była ona nad Wisłą w oficjalnej propagandzie wyszydzana i obrzydzana. Tym bardziej więc należy się jej – i nam, może zwłaszcza nam – tak smakowita księga, pełna także anegdoty i barwnych szczegółów życia codziennego takich twórców jak Feliks Konarski (Ref-Ren), autor legendarnej piosenki o czerwonych makach spod Monte Cassino, Stanisław Baliński, Jan Maria Michał Rostworowski. Jest i drugie pokolenie „londyńskich” poetów z tragicznym, bo opisanym wśród współpracowników SB, świetnym poetą Bolesławem Taborskim. Są osobne rozdziały o polskim życiu artystycznym w Edynburgu, są zespoły literackie. I są pokazani wybitni działacze emigracyjnej kultury. Ich wszystkich profesor Wojciech Podgórski przywrócił do naszego życia. Jest się czym cieszyć w długie zimowe wieczory.

Wojciech Jerzy Podgórski
Emigracja Walczących
Muzeum Niepodległości
Warszawa 2011
625 s.

Barbara Sułek-Kowalska
Idziemy nr 48 (377), 25 listopada 2012 r.PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 lipca

Środa, XIV Tydzień zwykły - wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, dziewicy
Bliskie jest królestwo Boże.
Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 10, 1-7
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter