17 stycznia
niedziela
Antoniego, Rościsława, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Podróże z biskupem

Ocena: 0
587

Refleksjami z podróży w różne zakątki świata dzieli się bp Wiesław Mering w swojej książce „Trochę świata”.

„Zdecydowałem się na przypomnienie w tej książeczce niektórych wrażeń z moich podróży po świecie. Tych wypraw odbyłem już około 80. Każda zostaje w pamięci na kształt filmu. Kiedy czytam czy słyszę egzotyczne nazwy – widzę siebie wędrującego czy odwiedzającego te miejsca” – pisze we wstępie ordynariusz włocławski.

Książkę otwiera obszerny wywiad, którego bp Mering udzielił Katolickiej Agencji Prasowej w 2004 r. – „Na wakacjach”. Przyznaje w nim: „Biskup nie ma tak do końca prywatnych wyjazdów, bo właściwie nigdy nie jest zupełnie prywatną osobą. Zawsze pozostaje biskupem, na którym skupia się spojrzenie innych, choćby tylko tych, którzy mu towarzyszą. Wykorzystuję ten czas wspólnych wyjazdów na lepsze poznanie się z księżmi”. I rzeczywiście widać to wyraźnie, czytając refleksje bp. Meringa.

Autor wspomina swoje podróże do Azji (Turcja, Chiny, Tajlandia, Wietnam), Afryki (Tunezja), Ameryki (USA, Kuba, Meksyk), Europy (Belgia, Francja, Grecja). Czytelnik ma okazję dowiedzieć się o historii odwiedzonych przez bp. Meringa miejsc, o sytuacji Kościoła katolickiego w tych tak różnych częściach świata, a przede wszystkim poznać miejscowych ludzi, z którymi zawsze duchowny podejmował rozmowę. Książka stanowi swoisty przewodnik dla Polaków, którzy wybierają się w opisywane strony. Wiele zawartych w niej praktycznych uwag (także np. o cenach, bazarkach, miejscowych obyczajach, a nawet toaletach) może się przydać każdemu. Czasami możemy być zaskoczeni, gdy dowiadujemy się, że w kościołach Sajgonu Msze Święte niedzielne odprawiane są rano tylko o 5.00, 6.30 i 8.00, a po południu o 16.30 i 18.00, albo gdy dowiadujemy się o zwyczaju na Mszy Świętej ślubnej. Otóż w Wietnamie młodzi podchodzą do ambonki i gdy pan młody czyta fragment z Pisma Świętego, panna młoda stoi obok niego. „Wydawało mi się to niesłychanie stosowne i piękne; na swojej ślubnej Mszy Świętej oboje jakby głosili Słowo Pana, któremu chcą w życiu małżeńskim pozostać wierni” – pisze bp Mering.

Autor tych poczytnych wspomnień dedykuje je z podziękowaniem środowiskom, które kształtowały jego myślenie o chrześcijaństwie i Kościele: Wyższemu Seminarium Duchownemu w Pelplinie, (którego był rektorem w latach 1992-2003), KUL, ATK i Uniwersytetowi Nauk Humanistycznych w Strasburgu.

 


 

Bp Wiesław Mering
Trochę świata
Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników
Włocławek 2020
str. 196

 

 


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

Zapowiedź nowego nru tygodnika Idziemy

+ Tygodnik Idziemy na 17 stycznia - dlaczego warto sięgnąć po najnowszy numer?

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 17 stycznia

Niedziela, II Tydzień zwykły
+ Druga Niedziela zwykła
Nauczycielu – gdzie mieszkasz?
Chodźcie, a zobaczycie.

+ czytania liturgiczne (rok B, I): 1Sm 3,3b-10.19; Ps 40,2ab.4ab.7-10; 1Kor 6,13c-15a.17-20; J 1,35-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Oprzeć się na Jezusie (tygodnik Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter