5 grudnia
sobota
Sabiny, Krystyny, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Podróże Klary

Ocena: 0
2121

W bogatym listopadowym repertuarze kin musiał znaleźć się nowy film wyprodukowany przez wytwórnię Disneya, która na jesieni, w okresie przedświątecznym, daje zawsze nową premierę.

fot. Walt Disney Company Polska

„Dziadek do orzechów i cztery królestwa” to z rozmachem zrealizowany utwór fabularny, gdzie autorzy nawiązują do klasycznej powieści E.T.A. Hoffmana i opartego na nim słynnego baletu Piotra Czajkowskiego. „Dziadek do orzechów…” nie jest jednak dokładną ich ekranizacją. Twórcy potraktowali ten film raczej jako inspirację do wykreowania bogatej wizualnie baśniowej opowieści, w której nowoczesne środki techniczne sąsiadują z tradycją „z myszką”, typową dla starych utworów Disneya. Można więc powiedzieć, że powstała artystyczna mieszanka zainspirowana kilkoma znanymi klasycznymi dziełami.

Bohaterka filmu, urocza dorastająca Klara, pierwsze święta będzie spędzać bez zmarłej matki. Okoliczności sprawiają, że musi wyruszyć na poszukiwania magicznego klucza, który został jej ukradziony. Klucz ma otworzyć drzwi do lepszego świata. Dzielna dziewczyna decyduje się przejść przez cztery fantastyczne krainy: Kwiatów, Słodyczy, Śnieżynek i Zabawy. Pomaga jej szarmancki żołnierz Filip. Pokonawszy przeszkody, Klara wchodzi do pięknego pałacu (stylizowanego na architekturę rosyjską) i przez salę tronową wkracza do alternatywnego świata. W kolejnych krainach spotyka życzliwe wróżki, władców i zwierzęta, a w końcu musi się zmierzyć z Czwartym Królestwem, gdzie rządzi złowroga Cyrkoria z myszami…

Filmowe sceny podróży Klary rozgrywają się na tle wysmakowanych krajobrazów, stylizowanych m.in. na malarstwo holenderskie. Nowy film Disneya można więc polecić jako artystycznie inspirującą rozrywkę dla dzieci i dorosłych.

 

„Dziadek do orzechów i cztery królestwa” (The Nutcracker and the Four Realms), USA, 2018. Reżyseria: Lasse Hallström, Joe Johnston. Wykonawcy: Mackenzie Foy, Keira Knightley, Helen Mirren, Morgan Freeman i inni. Dystrybucja: Walt Disney Company Polska
 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 grudnia

Sobota, I Tydzień Adwentu
+ Dzień Powszedni
Pan jest naszym sędzią, Pan naszym prawodawcą,
Pan naszym królem, on nas zbawi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 30,19-21. 23-26; Ps 147A,1-6; Mt 9,35 – 10, 1. 5-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter