17 lutego
niedziela
Aleksego, Zbigniewa, Lukasza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Podkarpacie: ponad 9 mln zł na renowację zabytków

Ocena: 0
1870
9 mln 301 tys. zł będzie przeznaczonych w tym roku na renowację zabytków w woj. podkarpackim. Najważniejsze inwestycje będą prowadzone przy ruinach klasztoru karmelitów bosych w Zagórzu oraz przy cerkwi greckokatolickiej w Wielkich Oczach.
Cerkiew greckokatolicka św. Mikołaja Cudotwórcy w Wielkich Oczach,
wzniesiona w 1925 r., po wojnie zamieniona na magazyn wapna i cementu

20150414 12:11
pab / Przemyśl (KAI), mz
fot. Wikimedia Commons / Ludek / CC BY-SA 3.0
 
– W udzielaniu dotacji priorytetowo zostały potraktowane najcenniejsze zabytki sztuki cerkiewnej i rzymskokatolickiej – powiedziała wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska.

Wojewoda właśnie zatwierdziła listę beneficjentów, którzy otrzymają dofinansowanie w 2015 r. jednym z najważniejszych przedsięwzięć będzie zabezpieczenie ruin zespołu klasztornego karmelitów bosych w Zagórzu. Zaplanowano tam m.in. remont elewacji wschodniej kościoła, muru ogrodu klauzurowego i wykonanie alejki spacerowej.

Jedna z najwyższych dotacji w wysokości 200 tys. zł zostanie przeznaczona na prace remontowo-konserwatorskie przy cerkwi grekokatolickiej pw. Mikołaja Cudotwórcy w Wielkich Oczach. Obecnie świątynia nie jest użytkowana. Po 100 tys. zł dofinansowania przeznaczono na remonty obiektów (głównie wymianę pokrycia dachowego) w miejscowościach: Jurowce, Orelec, Łukowe i Liskowate.

Dotacje pozwolą także na prowadzenie prac konserwatorskich we wnętrzach zabytkowych obiektów. Dawny blask będzie mogła odzyskać polichromia w prezbiterium jarosławskiej Kolegiaty. Na ten cel przeznaczono 100 tys. zł dotacji. Po 150 tys. zł dofinansowania na kontynuację konserwacji polichromii otrzymają Kolegiata pw. Przemienienia Pańskiego w Brzozowie oraz kościół parafialny w Kańczudze. Na drugi etap prac przy ołtarzu głównym dotację otrzyma także parafia rzymskokatolicka w Jaśliskach. Będzie to 100 tys. zł.

Na pierwszy etap prac konserwatorskich przy polichromii przęsła zachodniego nawy głównej w kościele parafialnym pw. św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty parafia rzymskokatolicka w Mielcu otrzyma dofinansowanie w wysokości 90 tys. zł. Dotację na rozpoczęcie prac w bazylice archikatedralnej w Przemyślu otrzyma także parafia rzymskokatolicka św. Jana Chrzciciela. 100 tys. zł będzie przeznaczone m.in. na konserwację ścian, sklepienia i dekoracji malarskich.

Do Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wpłynęło łącznie 428 wniosków, spośród których 266 zostało ocenionych pozytywnie. – Na prace remontowo-konserwatorskie przy obiektach architektury i budownictwa przeznaczono kwotę 6 mln 236 tys. zł, natomiast na prace przy obiektach ruchomych 3 mln 065 tys. zł. Ponadto na wydatki związane z przeprowadzeniem ratowniczych badań archeologicznych, ewidencję zabytków, wykonanie dokumentacji konserwatorskiej, ekspertyz i opinii konserwatorskich oraz wydanie publikacji konserwatorskich zabezpieczono 374 tys. zł – powiedziała wojewoda. Małgorzata Chomycz-Śmigielska dodała, że Podkarpacie w porównaniu z innymi regionami w kraju przeznacza najwięcej środków na ochronę zabytków.

O dofinansowanie do planowanych prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych mogli się starać właściciele i osoby zarządzające obiektami wpisanymi do rejestru zabytków. W tegorocznym naborze dominowały wnioski złożone przez parafie rzymskokatolickie i wspólnoty mieszkaniowe. Wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska podkreśliła, że w podziale dotacji priorytetowo potraktowano najcenniejsze zabytki sztuki cerkiewnej i rzymskokatolickiej, a także obiekty, przy których prace konserwatorskie są na końcowym etapie oraz rozpoczęte prace przy rewitalizacji miast.

W województwie podkarpackim rejestrem zabytków objętych jest ponad 15 tys. obiektów. Jest to 4 070 zabytków architektury, budownictwa i obszarów urbanistycznych, w tym zespoły zabudowy; 10 753 obiekty ruchome, stanowiące na ogół wyposażenie i wystrój obiektów architektury, ale również kapliczki i krzyże przydrożne, nagrobki oraz 477 stanowisk archeologicznych.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -