26 października
poniedziałek
Lucjana, Ewarysta, Damiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pod oknem papieskim przy Franciszkańskiej rozbłysła choinka

Ocena: 0
448

Pod oknem papieskim, na skwerze przy ulicy Franciszkańskiej, rozbłysła w sobotę choinka. Pierwszy raz światełka na drzewku zapalił abp Marek Jędraszewski, który w tym roku został metropolitą krakowskim, zastępując kard. Stanisława Dziwisza.

fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Aby uczestniczyć w uroczystym uruchomieniu iluminacji na choince przyszły, jak co roku, tłumy krakowian, szczególnie dzieci. Metropolita krakowski złożył im życzenia radosnego przeżywania adwentu, a potem świąt Bożego Narodzenia.

– Dzielmy się radością, miłością, dawajmy siebie innym (…) Dziękujmy Bogu za największy dar, jaki nam dał – za Jezusa Chrystusa – mówił arcybiskup.

Przypomniał także symbolikę choinki – wiecznie zielone drzewo symbolizuje życie. Metropolita opowiedział historię stawiania choinek pod oknem papieskim w Krakowie.

Tradycję bożonarodzeniowych spotkań pod żłóbkiem i przystrojoną choinką na stałe wprowadził Jan Paweł II na pl. św. Piotra w Rzymie w 1982 r. Odtąd spotkania są stałym elementem świątecznego pejzażu w Watykanie. W 2006 r. podobny nastrój i przesłanie radosnego oczekiwania na święta Bożego Narodzenia wprowadził w Krakowie osobisty sekretarz papieża kard. Stanisław Dziwisz.

Tegoroczna choinka na Franciszkańskiej pochodzi z nadleśnictwa Nawojowa na Sądecczyźnie. Liczy ponad 40 lat, mierzy 18 m wysokości.

Uruchomienie iluminacji świetlnej na drzewku poprzedził koncert kolęd w wykonaniu Arki Noego. Grupa wykonała też swoje najbardziej znane utwory, m.in. „Święty uśmiechnięty”. Przed występem lider zespołu Robert Friedrich (Litza) zwrócił uwagę, że grupa przyjechała na występ do Krakowa z Poznania – miasta, z którego pochodzi nowy metropolita Krakowa. Podczas wieczoru na scenie koncert kolęd dali także górale z Bukowiny Tatrzańskiej.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 października

Poniedziałek, XXX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Albowiem droga sprawiedliwych jest Panu znana,
a droga występnych zaginie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 4, 32 – 5, 8; Ps 1, 1-4 i 6; Łk 13, 10-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter