21 sierpnia
środa
Joanny, Kazimiery, Piusa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pocztówki z nasionami z rodzinnych stron dla osób, które tęsknią za ojczyzną

Ocena: 0
582

Pocztówki z nasionami z rodzinnych stron mogą pomóc ukoić tęsknotę za ojczyzną – twierdzi Olga Zelenska, która stworzyła kolekcję biodegradowalnych pocztówek z nasionami. Jak podkreśla, osoby które przeprowadzają się za granicę mogą zabrać ze sobą „namiastkę domu”.

Fot. pixaby.com / CC0

„Znikąd, z miłością” to kolekcja ekologicznych pocztówek, które zawierają nasiona. Wykorzystując tradycyjne metody papiernicze i przetwarzając odpady papierowe Olga Zelenska stworzyła ekologiczne pocztówki, które można zabrać w każdą podróż, a po osiedleniu się w nowym miejscu, wystarczy zakopać je w ziemi i czekać, aż rośliny wyrosną. Zdaniem autorki, jej projekt pomaga dostosować się do życia w nowych warunkach i poradzić sobie z tęsknotą za krajem.

„Przyjechałam do Polski z Ukrainy i wiem, co to znaczy tęsknić za ojczyzną. Właśnie nostalgia i smutek towarzyszące przeprowadzkom stały się inspiracją do projektu. Rozmawiałam z innymi imigrantami. Okazało się, że wielu z nich wzięło ze sobą coś, co przypomina im o domu. Polka, która wyjechała do Holandii zabrała kasztany, Koreanka - czarny sezam, Amerykanka - nasiona dębu” – podkreśliła Olga Zelenska.

Jak tłumaczyła, kontakt z przyrodą pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie; poprawia nastrój i wycisza. Zdaniem autorki projektu „w czasach ciągłego ruchu i niestabilności miejsca, to właśnie przyroda działa pozytywnie na nasz stan emocjonalny, a jej bliskość pomaga podtrzymać związek z ojczyzną”.

„Wiele osób kolekcjonuje kamyki, piasek czy muszle z plaży na pamiątkę podróży. To zwykła potrzeba zabrania ze sobą czegoś, co przypomina nam ulubione miejsce. Dzięki temu, nawet w obcym środowisku czujemy się lepiej” – wskazała.

Zelenska podkreśliła, że jej projekt może być także alternatywą dla tradycyjnych pamiątek z podróży, jak magnesy na lodówkę czy pocztówki z widokami.

Projekt powstał zgodnie z zasadą zero waste, według którego ludzie starają się generować jak najmniej śmieci i chronić środowisko. Wykorzystane zostały w nim odpady papierowe, nasiona m.in. polskich roślin jadalnych oraz chwastów i ziół: mniszka lekarskiego, koniczyny, rumianku, białej gorczycy, nagietka, lebiodki pospolitej i majeranku.

Projekt absolwentki School of Form Uniwersytetu SWPS „Znikąd, z miłością” otrzymał wyróżnienie w ramach konkursu Progress Prize i został wybrany do finałowej jedenastki najlepszych prac pokazywanych w ramach Global Grad Show w Dubaju. Znalazł się również w gronie 20 najlepszych na świecie dyplomów projektowych powstałych w 2018 roku. Był prezentowany podczas Dutch Design Week na wystawie Antenna.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 sierpnia

"Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie?” Odpowiedzieli: „Bo nas nikt nie najął”.

Dziś w Kościele: środa, XX tydzień zwykły
+ wspomnienie św. Piusa X, papieża
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Sdz 9,6-15, Ps 21(20),2-7, Mt 20,1-16
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -