23 czerwca
sobota
Wandy, Zenona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Święto chrześcijańskiej muzyki w Toruniu. Powraca Song of Songs Festival

Ocena: 0
359

Już 14 i 15 lipca w Toruniu odbędzie się jeden z największych festiwali muzyki chrześcijańskiej w Europie. Song of Songs Festival powraca po siedmiu latach. Na scenie pojawią się m.in. 2TM 2,3, Luxtorpeda, TGD, Siewcy Lednicy, Anastasis, Maleo Reggae Rockers, Mietek Szcześniak i gość specjalny z Włoch – s. Cristina Scuccia.

fot. mat. pras.

Song of Songs Festival, którego pełna nazwa brzmiała Międzynarodowy Ekumeniczny Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej, miał w latach 1998-2010 trzynaście edycji i był największą w Europie Środkowo-Wschodniej prezentacją czołówki polskich artystów wykonujących współczesną, profesjonalną muzykę chrześcijańską oraz znakomitych solistów i zespołów z zagranicy. W ciągu ponad dekady istnienia Festiwalu zaprezentowało się na nim 96 wykonawców z Polski i 58 wykonawców zagranicznych.

Jak przyznaje Wojciech Zaguła, organizator Festiwalu, pierwszą próbą powrotu był ubiegły rok. – Pomyśleliśmy, że Światowe Dni Młodzieży są jak najbardziej godnym pretekstem do tego, aby na nowo zagrać i zaśpiewać muzykę chrześcijańską w Toruniu. Nie udało się, ale widocznie tak miało być. Tym razem – z Bożą i ludzką pomocą – mamy nadzieję, że się uda i że będzie to wielki powrót. Nasz festiwal był i pozostaje „głośniejszą stroną mocy”. I wierzymy, że jest to moc Ducha.

Organizatorzy podkreślają też jednoczący wymiar Festiwalu. – W niespokojnej Europie można i trzeba szukać obszarów, w których młodzi ludzie znajdą wspólną płaszczyznę z innymi, podobnie czującymi i myślącymi. Najlepszą formą takiego kontaktu jest muzyka, w szczególności ta inspirowana chrześcijańską tradycją i prawdą płynącą z Ewangelii – mówi Zaguła.

Patronem i przewodnikiem duchowym tegorocznego Song of Songs jest bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski – harcerz, kapłan, który stracił życie 23 lutego 1945 r. w obozie koncentracyjnym w Dachau. W 1999 roku w Toruniu został beatyfikowany przez św. Jana Pawła II. Jest patronem polskich harcerzy.

Na liście tegorocznych artystów znaleźli się Jafia, Exodus15, Fisheclectic, Anastasis, Maleo Reggae Rockers, Luxtorperda, Michał Rassek, The Shepherds Band (z Palestyny), 2 TM 2,3, Siewcy Lednicy, s. Cristina Scuccia (z Włoch), TGD oraz gościnnie – Beata Bednarz i Mate.O

Festiwal odbędzie się 14 i 15 lipca w Toruniu, w nowej lokalizacji – na Scenie Plenerowej Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki przy Alei Solidarności 1-3. W sobotę w samo południe organizatorzy zapraszają na Mszę świętą dla uczestników, gości i artystów do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest wolny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykuły

SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły