25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Płyta inspirowana "Kazaniami Świętokrzyskimi"

Ocena: 0
1195

Winylowy album pt. „Surge Propera” z muzyką Józefa Skrzeka – lidera zespołu SBB, będący kontynuacją projektu „Kazania Świętokrzyskie” kilka dni temu trafił do sprzedaży w Kielcach i na Świętym Krzyżu.

2015-12-19 18:16
apis / Kielce (KAI), sg

Nagrany został w kieleckiej bazylice katedralnej. Pochodzące z XIV wieku "Kazania świętokrzyskie" to najstarszy zapis prozy polskiej.

– Płyta zawiera siedem utworów, są nimi tematy przewodnie ze spektaklu „Kazania Świętokrzyskie”, zrealizowanego przez nas w 2012 r. na Świętym Krzyżu. Powodują one swoiste zderzenie dwóch światów, potężnie brzmiącego instrumentu jakim są organy piszczałkowe z syntezatorem moog – powiedział KAI Marcin Majewski, jeden ze współproducentów album.

Album był nagrywany na żywo, bez cięć i edycji, Józef Skrzek zagrał jednocześnie na obu instrumentach. Nagrania dokonano w maju 2014 r. w kieleckiej bazylice katedralnej.

Płytę z dołączonym albumem CD „Kazania Świętokrzyskie” można kupować m.in. w: Biurze Turystycznym "Busferie" w Kielcach oraz w klasztorze na Świętym Krzyżu.

Józef Skrzek jest multiinstrumentalistą, wokalistą i kompozytorem. W 1971 r. założył zespół SBB.

Spektakl słowno – muzyczny „Kazania Świętokrzyskie” odbył się 22 września 2012 r. w kościele pw. Przenajświętszej Trójcy na Świętym Krzyżu. Średniowieczne utwory śpiewali - Józef Skrzek i Marek Piekarczyk wraz z prawosławnym Chórem Oktoich z Cerkwi Prawosławnej św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu pod batutą protodiakona ks. Grzegorza Cebulskiego.

Oprawę muzyczną stanowiła gra Józefa Skrzeka na instrumentach elektronicznych i organach piszczałkowych, Apostolisa Anthimosa na gitarze i bębnach oraz Włodzimierza “Kiniora” Kiniorskiego na instrumentach perkusyjnych i saksofonie. W rolę średniowiecznego kaznodziei wcielił się aktor Teatru im. Stefana Żeromskiego – Marcin Brykczyński.

Pochodzące z XIV wieku "Kazania świętokrzyskie" to najstarszy zapis prozy polskiej, który składa się z jednego całego kazania (na dzień św. Katarzyny) i fragmentów pięciu innych. Spisane zostały na pergaminie, który w XV w. posłużył – pocięty na paski – do oprawy rękopiśmiennego kodeksu, zawierającego łaciński tekst Dziejów Apostolskich i Apokalipsy.

Ponownego ich odkrycia dokonał w 1890 r. Aleksander Bruckner, podczas swoich badań naukowych, które prowadził w Bibliotece Cesarskiej w Petersburgu. Tajemnicze pochodzenie Kazań i ich geneza są od ponad 120 lat obiektem intensywnych badań interdyscyplinarnych.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter