19 listopada
poniedziałek
Seweryny, Maksyma, Salomei
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Plurimos annos

Ocena: 0
687

W niedzielę, 28 października Chór Archikatedry Warszawskiej świętował 35-lecie istnienia. – Zaczęło się od chóru licealistów w podwarszawskich Gołąbkach, gdzie 39 lat temu byłem wikariuszem – wspomina ks. prof. dr hab. Andrzej Filaber, założyciel i pierwszy dyrygent ChAW, od 1982 r. także dyrektor Instytutu Szkolenia Organistów przy Papieskim Wydziale Teologicznym.

fot. arch. Chóru Archikatedry Warszawskiej

– Udało mi się nakłonić grupę młodzieży szkolnej do wspólnego śpiewu na głosy w liturgii. Dość szybko powstał kilkudziesięcioosobowy młodzieżowy chór parafialny – opowiada – a w maju 1982 r. parafię wizytował abp Józef Glemp. W trakcie Mszy Świętej śpiewał chór – zwrócił uwagę arcybiskupa, który powierzył mi zorganizowanie chóru przy archikatedrze.

Teraz, na jubileusz, przy Świętojańskiej w katedrze zabrzmiało uroczyste Dettingen Te Deum Georga Friedricha Haendela w wykonaniu chóru, Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej oraz solistów.

Członkowie chóru dwa razy w tygodniu, wieczorami, od godz. 18 do 20.30, gromadzą się na próbach, na wieży przy katedrze, aby potem wspólnie śpiewać na chwałę Panu Boga w trakcie Eucharystii i na koncertach. Niektórzy przychodzą nieprzerwanie od 35 lat. Posługują w trakcie liturgii największych świąt czy przy okazji uroczystości państwowych. Do tego koncertują po całym świecie; w zeszłym roku byli nawet w Qingdao w Chinach. I nagrywają płyty: do tej pory ukazało się ich jedenaście. Są laureatami wielu festiwali i konkursów, ostatnio zajęli II miejsce na XXXVII Międzynarodowym Festiwalu „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 45 (683), 11 listopada 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 30 listopada 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


Najczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -