19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Płock: zakończyły się Dni Kultury Chrześcijańskiej

Ocena: 0
1490

Konferencja naukowa o Pontyfikale Płockim, koncert Płockiej Orkiestry Symfonicznej, otwarcie wystawy ikon i flashmob poetycki znalazły się w programie zakończonych dziś Płockich Dni Kultury Chrześcijańskiej.

2015-10-21 22:04
eg / Płock (KAI), mz

Dni przebiegały pod hasłem „Kościół jest strażnikiem przeszłości, piastunem teraźniejszości i drogowskazem przyszłości” (H. Sienkiewicz).

Płockie Dni Kultury Chrześcijańskiej trwały od 5 do 21 października. Nie brakowało wspólnej modlitwy, wydarzeń artystycznych, koncertów i spektakli teatralnych. Wiele z nich cieszyło się bardzo dobrą frekwencją, ponieważ dni te mają w Płocku długą tradycję.

Płocczanie mieli okazję do wspólnej modlitwy na przykład w Dniu Papieskim w katedrze, upamiętniającej pontyfikat Papieża Polaka. Poza tym tradycyjnie modlili się z Ojczyznę 19 października w 31 rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a po niej autokarami pielgrzymowali na tamę we Włocławku. Ponadto wspólnie uczcili 50-lecie istnienia parafii katedralnej pw. św. Zygmunta.

Nie zabrakło również spotkań naukowych. Jedno z nich było poświęcone XII-wiecznemu Pontyfikałowi Płockiemu, inne duchowej obecności św. Antoniego na Mazowszu, a kolejne zbliżającej się peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po parafiach Płocka, z udziałem pisarki Małgorzaty Nawrockiej.

Poza tym mieszkańcy miasta licznie uczestniczyli w koncertach muzycznych. I tak Płocka Orkiestra Symfoniczna w Dniu Papieskim w katedrze wykonała utwór „Messa di Gloria” G. Pucciniego, Schola Gregoriana z Białegostoku „Śpiewy na poświęcenie kościoła” z Graduału Franciszkańskiego z XIII w, a Orkiestra Rozrywkowa Politechniki Warszawskiej „The Engineers Band” – utwór „Missa a Buenos Aires – Misatango”.

W ramach płockich otwarto kilka wystaw: w Książnicy Płockiej wystawę prezentującą twórczość poetycką i dramaturgiczną Karola Wojtyły, w Muzeum Diecezjalnym - „Ikony” autorstwa płockiego plastyka Marka Symborskiego, a w katedrze – wystawę obrazów o bazylice katedralnej Romana Krzyżanowskiego.

Chrześcijańskie wartości duchowe były też przekazywane podczas spektakli teatralnych. W katedrze krakowski teatr „Hagiograf” pokazał „7 mieszkań we wnętrzu duszy” - monodram według „Twierdzy wewnętrznej” św. Teresy z Avili, natomiast Teatr Dramatyczny w Płocku również w katedrze zaprezentował „Rzecz o św. Antonim”.

Ciekawą inicjatywą był też flashmob poetycki dla gimnazjalistów i licealistów, z poezją Karola Wojtyły oraz Przegląd Etiud Teatralnych o Świętych i Błogosławionych „Zwykli – Niezwykli”.

W programie Dni Kultury Chrześcijańskiej znalazły się też imprezy sportowe: „Tumska Dycha dla Papieża” – czyli bieg na dystansie 10 km oraz III Bieg Papieski w rocznicę wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, rozpoczynający się na miejscu Mszy Papieskiej w Płocku w 1991 r., a kończący przy pomniku św. Jana Pawła II.

Organizatorami Płockich Dni Kultury Chrześcijańskiej byli m.in. kuria diecezjalna, muzeum diecezjalne, parafia katedralna pw. św. Zygmunta, Klub Inteligencji Katolickiej w Płocku, Akcja Katolicka diecezji płockiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter