21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Płock: duża frekwencja w Muzeum Diecezjalnym

Ocena: 0
1460
Około 1,2 tys. turystów odwiedziło w lipcu Muzeum Diecezjalne im. bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego w Płocku.
2015-07-31 17:08
eg / Płock (KAI), mz
 
Diecezjalna placówka kultury to jedno z najważniejszych miejsc turystycznych na mapie miasta. Odwiedzający najdłużej zatrzymują się w „Skarbcu” oraz na wystawie pasów kontuszowych.

Podczas dwóch letnich miesięcy diecezjalną placówkę muzealną chętnie odwiedzają turyści oraz dzieci i młodzież, wypoczywający na koloniach w Płocku oraz na Pojezierzu Gostynińskim. I tak na przykład w czasie półkolonii „Wakacje z Płocką Lokalną Organizacją Turystyczną” muzeum zwiedziły dzieci, które zgłębiały tajniki złotnictwa oraz poznawały historię rękopisów.

– W lipcu muzeum odwiedziła także grupa kajakarzy, biorących udział w spływie kajakowym Wisłą "Vistuliada" oraz uczestników ogólnopolskiego festiwalu Reggaeland. Wiele osób wstępuje do obu obiektów muzealnych przy ul. Tumskiej przy okazji peregrynacji do ważnych religijnie miejsc w kraju – tak jest w przypadku turystów z Hongkongu, którzy każdego roku odwiedzają muzeum pielgrzymując na Jasną Górę – informuje Barbara Piotrowska, wicedyrektor Muzeum Diecezjalnego.

Dodaje, że dużym powodzeniem cieszy się ekspozycja złotnicza – „Skarbiec” (z monstrancjami, relikwiarzami, hermami itd.) oraz wystawa o XII-wiecznej „Biblii Płockiej” (obie ekspozycje znajdują się w Opactwie Pobenedyktyńskim). Ponadto goście z Polski i zagranicy chętnie zatrzymują się przy bogatej kolekcji pasów kontuszowych: stanowi ją około 100 pasów umieszczonych w specjalnej szafie, pochodzących z różnych manufaktur – ze Słucka, Kobyłek, Gdańska. W kolekcji znajdują się również pasy wytwarzane w manufakturach Turcji, Persji i Francji.

Ponadto zwiedzający interesują się ekspozycjami malarstwa polskiego (m.in. obrazem Jacka Malczewskiego „Matka Boska Polna”), germańskiego i romańskiego w tzw. starym muzeum.

W ciągu całego lata Muzeum Diecezjalne angażuje się też w różne inicjatywy o charakterze kulturalnym, na przykład organizuje koncerty w ramach kursu wokalnego Akademii Muzycznych. One również przyciągają do placówki wielu płocczan i turystów.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 lipca

"Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym zatrzymują słowo Boże"

Dziś w Kościele: niedziela XVI tygodnia zwykłego
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rdz 18, 1-10a; Ps 15; Kol 1, 24-28; Łk 10, 38-42
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań
 

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -