5 grudnia
poniedziałek
Sabiny, Krystyny, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pisane sercem

Ocena: 5
313

Coraz rzadziej wysyłamy do znajomych pocztówki z podróży czy wakacji. Wypierają je maile, SMS-y, MMS-y i wpisy na portalach społecznościowych. Ale to przecież nie to samo. W pocztówce jest więcej serca. Wysłanie jej wymaga większego zaangażowania nadawcy, począwszy od wyboru znajdującej się na niej ilustracji, najwłaściwszej dla konkretnego adresata, aż po wpisanie ręcznie specjalnych pozdrowień, przeznaczonych tylko dla niego. W pocztówce ważne jest bowiem wszystko: ilustracja, treść na odwrocie, kolor atramentu, charakter pisma.

Fot. xhz

Ks. Waldemar Turek „Pocztówki z Rzymu” – słowo wstępne ks. Henryka Zielińskiego:

Właśnie do tradycyjnych pocztówek nawiązuje ks. Waldemar Turek, przesyłając od trzech lat do tygodnika „Idziemy” regularnie, co miesiąc, opisy oraz ilustracje z miejsc, które go szczególnie zachwyciły. W większości są to miejsca znajdujące się w Rzymie, choć zdarzało się, że przysyłał nam swoje „pocztówki” również z włoskiego Loreto czy z Doliny Aosty – ulubionego miejsca wypoczynku św. Jana Pawła II. Jako teolog, patrolog i filolog klasyczny, zafascynowany sztuką, najwięcej uwagi poświęca zabytkom związanym ze starożytnością chrześcijańską, i ogólnie rzymską. Stąd obok rzymskich śladów świętych apostołów Piotra i Pawła, św. Agnieszki i wielu innych świętych w jego „pocztówkach” nie brakuje refleksji nad postacią Marka Aureliusza czy historii rzymskiego Panteonu, który początkowo nie był bynajmniej chrześcijańską budowlą.

Oddzielny katalog „pocztówek” dotyczy rzymskich „poloników”, do których ks. Waldemar podchodzi ze szczególną pasją i atencją. Wyraża on w ten sposób swoją miłości do ojczyzny, do jej dziejów i kultury, wzmocnioną niewątpliwie swoim ponad trzydziestopięcioletnim pobytem zagranicą ze względu na studia specjalistyczne i pracę w Kurii Rzymskiej. We Włoszech skrupulatnie więc wyszukuje on ślady pobytu nie tylko naszych świętych i błogosławionych, ale także artystów, poetów czy żołnierzy z Armii Andersa.

Jako szef sekcji łacińskiej Sekretariatu Stanu i stały mieszkaniec Domu św. Marty (tego samego, w którym mieszka papież Franciszek) ma dostęp do wielu miejsc, zamkniętych na ogół dla pielgrzymów. O ile tylko niektórzy mają okazję zejść do Grot Watykańskich, gdzie znajduje się grób św. Piotra, albo zobaczyć figury maryjne w Ogrodach Watykańskich, to już prawie nikt z pielgrzymów, a nawet ze stałych bywalców Rzymu, nie wszedł do watykańskiej pracowni mozaiki ani nie widział polskich grobów na maleńkim watykańskim cmentarzu, zwanym Campo Teutonico. Dzięki „pocztówkom” ks. Waldemara możemy to wszystko zobaczyć i o tym poczytać.

Takich sercem pisanych „Pocztówek z Rzymu” do końca sierpnia 2022 r. zebrało się 38. Ufam, że opublikowane razem w formie książkowej spotkają się z życzliwym przyjęciem – jak to pocztówki – szerokiego grona ich adresatów. Jednym przypomną podniosłe chwile przeżyte w Wiecznym Mieście, innych zachęcą, aby się tam wybrać i odszukać miejsca, o których przeczytają i które zobaczą. A najważniejsze jest to, że one wszystkie prowadzą do Chrystusa, który podobnie jak wśród figur wieńczących monumentalną Kolumnadę Berniniego jest w centrum wszystkiego.

Książkę można nabywać w redakcji „Idziemy", ul. Grochowska 194/196, poniedziałek-piątek 9.00-17.00, tel. (22) 512-00-95 albo w sklepie internetowym Jedności.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 grudnia

Poniedziałek, II tydzień Adwentu - dzień powszedni
Oto przyjdzie Król, Pan ziemi,
i zdejmie z nas jarzmo niewoli.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 5,17-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Aplikacja Rodzina Rodzin

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter