12 lipca
niedziela
Jana, Brunona, Bonifacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pies, pelikan i przyjaźń

Ocena: 4.6
306

Ostatnio do kin weszły aż trzy filmy o przyjaźni człowieka ze zwierzęciem. O „Mii i białym lwie” pisałam w poprzednim numerze „Idziemy”; pozostałe filmy to „Chłopiec z burzy” i „O psie, który wrócił do domu”.

Motyw psa odnajdującego drogę do pana jest dobrze znany, by wspomnieć choćby rosyjski klasyk „Biały Bim, Czarne Ucho”, także w literaturze, ze słynnym „Lassie, wróć! ” na czele. Niejeden właściciel czworonoga mógłby opowiedzieć podobną historię. Ta najnowsza kinowa, jak na amerykańską produkcję przystało, spełnia kilka warunków: parytet płci i koloru skóry przy doborze aktorów, łopocząca co jakiś czas flaga narodowa, weterani marines dodający dramaturgii – a także promocja homoseksualizmu. Próżno tu szukać rodziny złożonej z mamy, taty i dzieci. Najlepszymi opiekunami psa okazują się dwudziestoparolatek mieszkający z mamą oraz para gejów. Szkoda, bo film, obok tego, że przemyca propagandę, z którą nie zgodzi się wielu rodziców, łatwo kupuje serca dzieci sympatyczną psią narracją i zachętą do czynienia możliwymi rzeczy niemożliwych.

„Chłopiec z burzy” to z kolei malarska opowieść, druga po 1976 r. ekranizacja powieści Colina Thiele’a, wcielająca w życie słowa z „Małego Księcia” o odpowiedzialności za to, co się oswoiło. Fenomenalnie grany tytułowy bohater najpierw ratuje osierocone pisklęta pelikanów, potem się z nimi zaprzyjaźnia, by wreszcie dojrzeć do przygotowania ich do samodzielności i odejścia. Piękne zdjęcia potęgują proekologiczną wymowę filmu. Ta jednak nie poprzestaje na przedstawieniu przyjaźni chłopca z ptakiem. W dzisiejszej kulturze obowiązkowy jest dydaktyczny smrodek: podkreślenie spustoszenia, jakie w naturze sieje człowiek. Za to ciekawym nawiązaniem do ekranizacji sprzed lat jest postać grana w obu filmach przez tego samego legendarnego aborygeńskiego aktora Davida Gulpilila./mo

 

„O psie, który wrócił do domu”. USA 2019. 96 minut. Reżyseria: Charles Martin Smith. Dystrybucja: UIP Polska

„Chłopiec z burzy”. Australia 2019. 99 minut. Reżyseria: Shawn Seet. Dystrybucja: Monolith Films

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 12 lipca

Niedziela, XV Tydzień zwykły
Kto ma uszy, niechaj słucha!
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 55,10-11; Ps 65,10-14; Rz 8,18-23; Mt 13,1-23
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter