10 kwietnia
piątek
Michala, Makarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pies, kot i rock and roll

Ocena: 0
873

Zapoznawszy się z zapowiedziami filmu „Rock Dog”, do kina poszłam wyłącznie z obowiązku. Ileż można – myślałam – zabawiać się historią bohatera (na domiar złego – zwierzęcego; w tym wypadku psa), który wyrusza ze swojego grajdołka w wielki świat, by spełnić marzenia o scenie, mając przeciwko sobie wszystko i wszystkich.

fot. Kino Świat

Oczywiście na czele z bezdusznym ojcem, oczekującym, że potomek pójdzie tą samą co on drogą. Dopiero co widziałam to w „Singu” i poniekąd w „Balerinie”.

I przeżyłam pozytywne zaskoczenie. Historia jest wprawdzie zgrana, ale podana w sposób świeży i autentycznie zabawny. Przy tym w nieuchwytny sposób odmienna plastycznie: widać wpływy starej azjatyckiej tradycji graficznej. Zarówno górskie pejzaże – w tym niezrównany kadr lasu w śnieżnej zadymce – jak i neonowe weduty wielkomiejskie z nietypowymi ujęciami szczerze cieszą oko. Banalne trailery nie oddają tego w najmniejszym stopniu! I co najważniejsze – nie dopatrzyłam się w scenariuszu śladu toksycznych wtrętów obyczajowo-ideologicznych, z powodu których wspomniany „Sing” zupełnie nie nadawał się na kino familijne. Odczytałam to wszystko jako skutek chińsko-amerykańskiej koprodukcji. Chociaż – chciałoby się spytać na marginesie – skąd tu Tybet jako tło opowieści? Tak czy owak, film jest naprawdę dla całej rodziny, więc kto jeszcze nie wyjechał na wakacje, może śmiało ruszać do kina.

Źródłem komizmu są przede wszystkim wyraziste postacie. Spodobało mi się zwłaszcza napięcie pomiędzy skrajnie prostolinijnym i naiwnym tytułowym prowincjuszem o imieniu Bono a cudownie kapryśnym i neurotycznym gwiazdorem rocka Albusem Szarpidrutem. Choć zabawna jest także zgraja fajtłapowatych wilków-gangsterów i równie nieudacznych ich przeciwników – owiec. Sądzę, że wielbiciele powieści Leonie Swan („Sprawiedliwość owiec”, „Tryumf owiec”) albo „Baranka Shauna” poczują się jak w domu. Szkoda, że końcowy efekt osłabia bardzo średniej jakości piosenka finałowa. Ale i tak wybrzmiewa przesłanie, że muzyka łagodzi obyczaje.

 

„Rock Dog”, Chiny/USA 2017. Film animowany. 80 minut. Scenariusz: Ash Brannon, Kurt Voelker. Reżyseria: Ash Brannon. Dubbing polski: Jakub Molęda, Marcin Dorociński, Anna Dereszowska, Wiktor Zborowski, Mieczysław Zbrojewicz i inni. Dystrybucja: Kino Świat

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Redaktorka i felietonistka "Idziemy". Autorka książek "Cudownie być mamą" i "Pierwsza Biblia mojego dziecka". Wraz z mężem wieloletnia animatorka Spotkań Małżeńskich. Mama dwóch córek i czterech synów.

- Reklama -
- Reklama -

E-WYDANIE

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 kwietnia


Zapomnieli o mnie w sercach jak o zmarłym, *
stałem się jak wyrzucone naczynie.

Dziś w Kościele: Wielki Piątek
Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 52,13–53,12 Ps 31, 2 i 6. 12-13. 15-17 i 25 Hbr 4,14-16; 5, 7-9 J 18,1 – 19, 42
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

- Reklama -

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarze

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter