28 lutego
środa
Romana, Ludomira, Lecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Piękno jest potrzebne

Ocena: 0
1715

– Najwspanialszym arcydziełem Boga na ziemi jest Eucharystia. Boski Artysta wyraził w nim bowiem akt największej miłości – powiedział kard. Zenon Grocholewski podczas Mszy Świętej otwierającej VIII Międzynarodowy Kongres „Katolicy i sztuka. Szanse i zagrożenia”, który odbywał się w dniach 20-21 listopada 2015 roku w Toruniu.

Organizatorami konferencji, nad którą honorowy patronat objęła Papieska Rada Kultury, były Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Katedra Filozofii Kultury i Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Obrady zainaugurował kard. Grocholewski wykładem „Wychowanie do Piękna, które zbawia”. Były prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego wskazał na piękno jako źródło poznania i przypomniał o jego powiązaniu z prawdą i dobrem. – Każda epoka znajdowała najpewniejszego sprzymierzeńca prawdy w głosie artystów – podkreślił. Przypomniał, że „sztuka jest oddechem duszy artysty” i może wiele nam powiedzieć o duchowej kondycji człowieka. Zauważył, że współczesny kryzys sztuki jest symptomem kryzysu społeczeństwa.

W czasie dwudniowych obrad rozmawiano zarówno o sztuce powstającej na użytek kultu, jak również tej niezwiązanej bezpośrednio z liturgią, a nawet dotykającej problematyki religii poprzez jej negację.

W kongresie wzięli udział liczni goście z zagranicy. Reprezentujący Papieską Radę Kultury bp Carlos A. Moreira Azevedo w swoim referacie mówił o plastycznych interpretacjach dogmatu o Niepokalanym Poczęciu. Doktor Jordi Bonet Armengol, emerytowany architekt barcelońskiej świątyni Sagrada Familia, wyjaśnił, na czym polega nowość „żywej architektury” Antonio Gaudiego. Profesor Sonja Huang Mei Ting z Uniwersytetu Katolickiego Fu-Jen w Tajpej (Tajwan) zaprezentowała zaś specyfikę azjatyckiego malarstwa religijnego.

Do Torunia przybyli nie tylko naukowcy, ale również wielu artystów; referaty wygłosili Michał Lorenc i Jerzy Zelnik.

Każda epoka znajdowała najpewniejszego sprzymierzeńca prawdy w głosie artystów

Kongres nie umknął uwadze polskich władz. Specjalny list do jego organizatorów i uczestników przesłał prezydent Andrzej Duda, a osobiście na konferencję przybył wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. – Piękno sztuki sakralnej jest nam szalenie potrzebne. Ta sztuka jest medium, które zbliża nas do Boga. Pełni też funkcję więziotwórczą, buduje wspólnotę, wzmacnia kapitał społeczny. Odgrywa również istotną rolę w wymiarze moralnym, umożliwia kontakt z wartościami, uszlachetnia nas – podkreślił wicepremier.

– Tym kongresem chcemy powiedzieć: Wybieramy Boga, wybieramy piękno – podsumował dwudniowe obrady o. Zdzisław Klafka CSsR, rektor WSKSiM w Toruniu. Zaprosił też na przyszłoroczny kongres, którego temat będzie brzmiał „Katolicy wobec daru stworzenia”.

Toruńskiej konferencji towarzyszyły wydarzenia artystyczne: wystawa malarstwa Marty Zarębskiej oraz rzeźby Jana Kuracińskiego, a także koncert zespołu Camerata Vistula i wiolonczelistki Anny Wróbel.

Patronat medialny nad kongresem sprawował tygodnik „Idziemy”.

Sylwia Gawrysiak
Idziemy nr 48 (531), 29 listopada 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 lutego

Środa, II Tydzień Wielkiego Postu
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 20, 17-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo
Koronka ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter