12 lipca
niedziela
Jana, Brunona, Bonifacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Patriotyczny bal "Noc Wolności"

Ocena: 0
2028

W przeddzień Święta Niepodległości 10 listopada 2015 roku odbędzie się 5. edycja patriotycznego balu „Noc Wolności". To charytatywne wydarzenie środowisk konserwatywnych.

2015-11-05 15:47
mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Przedsiębiorcy, lekarze, profesorowie, prawnicy, publicyści i artyści spotykają się by celebrować odzyskanie przez Polskę niepodległości. To jedyny dzień w roku, w którym jest niepowtarzalna okazja, aby wymienić się pomysłami, doświadczeniami i poznać bliżej osoby, dla których tak bliska sercu jest Ojczyzna. A wszystko przeplatane najpiękniejszą i najlepszą zarówno do tańca jak i do śpiewu muzyką!

Bal organizowany w Warszawie to spełnione marzenie jego inicjatora Macieja Gnyszki, katolickiego przedsiębiorcy. – Spotykają się na nim Ci, którzy są dumni z tego, że są Polakami. Organizując bal patriotyczny nawiązujemy do dawnych tradycji, takich jak choćby bale organizowane w paryskim Hotelu Lambert przez ród Czartoryskich. Pokazujemy, ze Niepodległość, to cnota którą należy czcić i wielbić – opowiada Maciej Gnyszka.

W przedwojennej Polsce bale charytatywne były okazją do spotkań patriotów, inteligencji i szeroko pojętej elity. „Noc Wolności” to nawiązanie do balów dobroczynnych, podobnych do tych organizowanych przez polską arystokrację w Paryżu w czasie rozbiorów. Przebywające na emigracji elity gromadziły fundusze na pomoc ofiarom powstania styczniowego. Niesłusznie wielu ludziom arystokracja kojarzy się negatywnie. – Jest to pokłosie socjalistycznej propagandy, która starała się zdyskredytować inteligencję. Arystokracja czuła się odpowiedzialna za tych ludzi. Dzisiaj powracamy do tej szlachetnej tradycji – dodaje Gnyszka.

Kolejne edycje gromadzą coraz większą liczbę Polaków chcących w radosny sposób cieszyć się z odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku weźmie w niej udział blisko 250 gości. Autorzy uważają, że tylko w taki sposób – pełen dumy z historii naszych Przodków jesteśmy w stanie budować lepszą Polskę. Oddolnie, u podstaw.

Gośćmi Honorowymi w tym roku zostali Andrzej i Zofia Pileccy, prof. Andrzej Zybertowicz, Przemysław Babiarz, Rafał Ziemkiewicz, Marcin Kwaśny, Łukasz Warzecha, Jerzy Zalewski, Tomasz Łysiak i Dariusz Cupiał. Do atrakcji należeć będą polonez husarii, aukcja dobroczynna, konkursy i zabawy w doborowym gronie i do białego rana!

Noc Wolności jest balem charytatywnym, cały dochód zostanie przekazany na rzecz: Liceum Polonijnego Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie, Fundację Narodowego Dnia Życia oraz Fundację Dobroczynność.com. Wśród licytowanych przedmiotów będzie między innymi przedmiot otrzymany od Pary Prezydenckiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 12 lipca

Niedziela, XV Tydzień zwykły
Kto ma uszy, niechaj słucha!
+ czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 55,10-11; Ps 65,10-14; Rz 8,18-23; Mt 13,1-23
+ komentarz Bractwa Słowa Bożego
+ komentarz tygodnika Idziemy

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter