29 października
czwartek
Euzebii, Wioletty, Felicjana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Para w czerni w nowych czasach

Ocena: 0
840

Mamy tu zatem kolejną opowiastkę o zadowolonych z siebie bohaterach ratujących ludzkość. Z drugiej strony opowiedziana w filmie historia zakrawa na parodię gatunku.

Fot. Materiały promocyjne

Pisałem ostatnio w „Idziemy” o filmach europejskich, których twórcy podejmują poważną tematykę obyczajową i historyczną. Na ekranach naszych kin dominuje jednak popularna produkcja amerykańska. Nieustannie wychodzą nowe filmy o herosach, przy których Superman i Batman wydają się poczciwcami. W powodzi hollywoodzkich obrazów z gatunku fantastyki, opartych głownie na popularnych komiksach, korzystnie wyróżnia się „Men in Black. International” – ze względu na świetną reżyserię, błyskotliwe dialogi i satyryczny humor. Autorzy tego dynamicznego filmu nawiązują do „Facetów w czerni”, hitu z lat 90., którego bohaterami byli dwaj funkcjonariusze tajnej placówki MIB, zwalczającej najeźdźców z kosmosu.

Twórcy „Men in Black” uwspółcześnili temat, umieszczając akcję w nieokreślonej przyszłości, w której naszą planetę oprócz ludzi zamieszkują różnego rodzaju stwory z kosmosu – dobre i złe. Agent H i Agentka M (nowy nabytek firmy, a zarazem akcent feministyczny) dostają zadanie wyśledzenia i zlikwidowania złowrogiej mafii potworów ukrywających się w ludzkich powłokach. Wraz z bohaterami podróżujemy w czasie. Film zaczyna się ironiczną sceną przed Wieżą Eiffla, gdzie dwaj agencji MIB wykonują tajną misję. Jeden z nich mówi: „Jak ja nienawidzę Paryża!”, co widzowie mogą odebrać jako satyryczny komentarz do aktualnej sytuacji w relacjach USA-Francja! Para agentów musi zmierzyć się nie tylko z potworami, lecz także ze zdradą we własnych szeregach. Akcja aż kipi od dialogów i sytuacji lekko i dowcipnie parodiujących współczesne kino fantastyczne.

Mamy tu zatem kolejną opowiastkę o zadowolonych z siebie bohaterach ratujących ludzkość. Z drugiej strony opowiedziana w filmie historia zakrawa na parodię gatunku. Widzowie intersujący się filmową fantastyką będą mieli okazję rozszyfrowania wymowy tego zabawnego utworu. Propaganda może być bowiem zawarta także w rozrywce

„Men in Black: International”, USA/Wielka Brytania, 2019. Reżyseria: F. Gary Gray. Wykonawcy: Chris Hemsworth, Tessa Thompson, Liam Neeson i inni. Dystrybucja: UIP

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 października

Czwartek, XXX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Bądźcie mocni w Panu – siłą Jego potęgi. Przyobleczcie pełną zbroję Bożą.
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ef 6,10-20; Ps 144,1b-2.9-10; Łk 13,31-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter