20 marca
poniedziałek
Klaudii, Eufemii, Maurycego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Para Prezydencka zainaugurowała Narodowe Czytanie 8 nowel polskich

Ocena: 0
1529

Wybrane przez nas na tegoroczne Narodowe Czytanie osiem polskich nowel obrazuje 100 lat dziejów Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w sobotę w warszawskim Ogrodzie Saskim 8. Narodowe Czytanie. Odbywa się ono w ponad 3 tys. miejsc w całej Polsce i na świecie. 

PAP/Tomasz Gzell

W południe, w warszawskim Ogrodzie Saskim Para Prezydencka zainaugurowała ósmą edycję akcji Narodowe Czytanie. Tym razem wybrano utwory, które – jak zaznaczył prezydent – uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Para Prezydencka, po konsultacji z literaturoznawcami, wybrała tytuły, które przewijały się w propozycjach lektury Narodowego Czytania nadsyłanych przez internautów. Są to: "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Katarynka" Bolesława Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" Bruno Schulza, "Orka" Władysława Reymonta, "Rozdziobią nas kruki, wrony…" Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza oraz "Sawa" Henryka Rzewuskiego.

Prezydent Andrzej Duda mówił otwierając tegoroczną akcję: "To Narodowe Czytanie jest inne, może trudniejsze. Czytaliśmy już powieści, dramaty, jak +Wesele+. Tym razem czytamy nowele reprezentujące różne style, różny także i język polski" - mówił prezydent. Duda zauważył, że wybrane osiem utworów obrazuje 100 lat dziejów Polski. "Sawa" Henryka Rzewuskiego to opowiadanie napisane w 1841 roku, jeszcze przed Powstaniem Styczniowym, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" Schulza wydano w 1935 roku, w rozkwicie II RP.

"Wybrane nowele obrazują długi czas trwania naszego narodu, społeczeństwa i wielkie dzieło odzyskania niepodległości, tęsknotę za wolną Polską i wreszcie tę Polskę już odzyskaną, wolną. Pokazują zmieniający się język polski, trochę zmieniającą się polską mentalność, zmieniające się także i potrzeby, spojrzenie na świat. Ale też wartości, przewijające się w tych nowelach, są zawsze te same: bardzo głęboki patriotyzm, miłosierdzie, bardzo uczuciowe, wrażliwe spojrzenie na drugiego człowieka, na ludzkie potrzeby, na ubóstwo, na to wszystko, co jest tak istotną i ważną częścią życia. To wszystko w tych nowelach jest" - mówił Duda.

Agata Kornhauser-Duda przypomniała, że Narodowe Czytanie "to akcja tworzona przez wszystkich jej uczestników i dlatego ma niezwykle wspólnotowy charakter. Czym różni się tegoroczne Narodowe Czytanie od poprzednich? Przede wszystkim tym, że czytamy nie jedną a osiem lektur - osiem nowel polskich, charakteryzujące się różnymi stylami i powstałych w różnych epokach literackich - od romantyzmu przez pozytywizm aż do XX-lecia międzywojennego. Dlaczego nowele, zapytają państwo? Dlaczego nasz ostateczny wybór padł właśnie na nie? Do kancelarii prezydenta wpłynęło ponad 100 tytułów, wśród których były powieści i dramaty, ale też gawędy i opowiadania. Odpowiedź na pytanie, dlaczego nowele, jest dość oczywista: ponieważ polska literatura to nie tylko dzieła monumentalne, nie tylko świetne powieści, wspaniałe dramaty, ale również nowele" - mówiła Agata Kornhauser-Duda.

"Nowele w polskiej literaturze zajmują poczesne miejsce. Można żartobliwie powiedzieć, że polska literatura, a już na pewno literatura XIX-wieczna, nowelą stoi. Patrząc szerzej na krótkie formy prozatorskie trzeba powiedzieć, że mamy naprawdę wybitnych twórców, takich jak Witold Gombrowicz, Zofia Nałkowska, Gustaw Herling-Grudziński, Stanisław Lem czy Leopold Tyrmand, czy też wybitni kontynuatorzy, chciałoby się powiedzieć +późne wnuki Prusa i Sienkiewicza+ jak Marek Hłasko czy Marek Nowakowski. Jedno jest pewne, nowele były zawsze utworami na wskroś polskimi i są na trwałe wpisane w historię polskiej literatury" - mówiła Pierwsza Dama.

Agata Kornhauser-Duda zauważyła, że jest to pierwsze Narodowe Czytanie, podczas którego wśród autorów pojawiły się kobiety - Eliza Orzeszkowa i Maria Konopnicka. Przypomniała też, że w tym roku mija sto lat od opublikowania pierwszego cyklu komiksowego w niepodległej Polsce - w lwowskiej prasie w 1919 roku ukazywał się pierwszy polski cykl komiksowy "Ogniem i mieczem czyli przygody szalonego Grzesia". Do tej rocznicy nawiązuje scenografia tegorocznego Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim. Są to plansze komiksowe stworzone przez Marka Oleksickiego i Tobiasza Piątkowskiego przedstawiające czytane nowele.

"Ta literatura tak niezwykle klasyczna, ale z drugiej strony napisana przez wielkie postaci historii polskiej literatury będzie dla pańsrtwa przyjemnością, a wielu wypadkach przypomnieniem lektur szkolnych, lektur wczesnej młodości czy dzieciństwa" - dodał Duda. Para Prezydencka przeczytała pierwsze fragmenty "Katarynki" Bolesława Prusa.

We wspólnym czytaniu w Ogrodzie Saskim biorą udział znani aktorzy m.in. Ewa Dałkowska, Anna Dymna, Anna Dereszowska, Małgorzata Ostrowska-Królikowska, a także Edward Linde-Lubaszenko, Robert Gonera i Rafał Zawierucha. Lokalne odsłony Narodowego Czytania mogą być bardzo różnorodne - wszystko zależy od inwencji organizatorów. Narodowe Czytania organizowane jest zarówno przez grupy sąsiadów, organizacje społeczne, samorządy, szkoły, biblioteki, teatry. W wielu miejscach czytanie ma charakter happeningu, w poprzednich edycjach często przygotowywano specjalną scenografię, stroje, oprawę lektury. Jak w poprzednich latach Narodowe Czytanie odbywać się będzie w pociągach, środkach komunikacji miejskiej, ale też w ośrodkach wojskowych, na poligonach, w więzieniach, szpitalach.

W tym roku zostało przygotowane przez Kancelarię Prezydenta RP specjalne wydanie ośmiu nowel z Narodowego Czytania w alfabecie Braille’a. Zostało one rozesłane do siedemnastu ośrodków dla osób niewidomych i słabowidzących w całej Polsce, aby ich podopieczni mogli wziąć udział w akcji. Te książki będą też trwałym śladem po tegorocznym Narodowym Czytaniu w bibliotekach tych instytucji.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa; w 2016 roku - "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Dramat był czytany na wszystkich kontynentach – w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 marca

Poniedziałek, IV tydzień Wielkiego Postu
Nawracajcie się,
bliskie jest królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 1, 16. 18-21. 24a lub Łk 2, 41-51a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter