19 stycznia
niedziela
Henryka, Mariusza, Marty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papieski jałmużnik

Ocena: 4.6
1265

„Będziesz robił to, czego ja nie mogę” – takie instrukcje dostał ks. Konrad Krajewski od papieża Franciszka, kiedy ten w 2013 r. powierzył mu funkcję swojego jałmużnika. Dziś, już jako kardynał, jałmużnik papieski prezentuje się nam w książce „Zapach Boga”.

fot. Piotrek2001 / Praca własna / CC BY-SA 4.0 / Link

„Dzisiejszemu światu nic nie jest tak potrzebne, jak świadectwo człowieka wierzącego. Człowieka, który swoim życiem staje się dowodem na istnienie Boga. To ja mam być dowodem na istnienie Boga” – wyznaje w swojej książce. Na co dzień kard. Krajewski zajmuje się najbardziej potrzebującymi, organizując dla bezdomnych, ubogich i imigrantów różnoraką pomoc i sam wychodząc na rzymskie ulice. Książka, wydana nakładem Znaku, zawiera wybór publicznych wypowiedzi kardynała „z Łodzi” – bo z tej diecezji pochodzi: fragmenty jego kazań, przemówień, nielicznych wywiadów. 

W Katolickiej Agencji Informacyjnej odbyła się prezentacja tomu z udziałem s. Małgorzaty Chmielewskiej, Szymona Hołowni i redaktora książki Krzysztofa Tadeja, znanego z telewizyjnych filmów o Janie Pawle II i życiu Kościoła. Siostra Chmielewska przyznała, że kard. Krajewski jest fenomenem, ale drażni ją, że tak jest postrzegany, bo postawa, jaką reprezentuje, to „powinna być normalka”. Podkreślała, że spotkanie z drugim, cierpiącym człowiekiem, w którym winno się widzieć oblicze samego Chrystusa, jest istotą Ewangelii.

Krzysztof Tadej powiedział, że postać papieskiego jałmużnika, zwanego „kardynałem ulicy”, nikogo nie pozostawia obojętnym. – On mówi tak, jak papież Franciszek: prosto, jasno, bez dyplomacji – podkreślił. Z kolei Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny KAI, uważa, że książka „pokazuje istotę Kościoła, istotę chrześcijaństwa” i jest potrzebna także Kościołowi w Polsce wobec wielkiego zawirowania, jakie w tej chwili on przeżywa.

Sam kardynał tłumaczy, że każdy wierzący jest żywym „tabernakulum”, przyjmując Chrystusa w Eucharystii. Ale potem ma wynieść Go poza drzwi Kościoła i zanieść światu – w pierwszym rzędzie potrzebującym, wątpiącym, zagubionym, cierpiącym i dyskryminowanym. W krótkich, lapidarnych wypowiedziach kard. Krajewskiego odnajdujemy też Franciszka: dowiadujemy się, co papież myśli naprawdę i jak mocuje się z kościelnymi schematami, aby odgrzebać istotę Ewangelii. Kardynał Krajewski nie tylko należy do najbliższych współpracowników Franciszka, ale jest jego przyjacielem i powiernikiem.

W książce kardynał opowiada także o swoich wspomnieniach związanych z Janem Pawłem II, u którego boku w latach 1999-2005 pracował jako ceremoniarz. Mówi w szczególności o „Ewangelii cierpienia”, jaką w ostatnich latach życia podążał święty papież.


Kard. Konrad Krajewski, "Zapach Boga", opracowanie i wstęp Krzysztof Tadej, Znak, Kraków 2019

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 stycznia

Przychodzę, Boże, pełnić Twoją wolę
Dziś w Kościele: niedziela, II tydzień zwykły, druga niedziela zwykła
Czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 49, 3.5 -6; Ps 40 , 2ab.4ab.7 -8a.8b -9.10; 1 Kor 1, 1-3; J 1, 29-34
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -