20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Papcio Chmiel odwiedził Pałac Prezydencki

Ocena: 4.6
2097

Henryk Chmielewski, znany również jako Papcio Chmiel, autor komiksów o Tytusie, który 7 czerwca skończył 95 lat, odwiedził w piątek Pałac Prezydencki – poinformowała na Twitterze Kancelaria Prezydenta.

fot. Dawid Skoblewski - Praca własna, dskobel@gmail.com, CC BY 2.5, Link

Podczas wizyty Papcio narysował portrety bohaterów swojego komiksu z napisem "Wiwat Polska Niepodległa 1918-2018".

"Z okazji pięknego jubileuszu 95. urodzin pragnę wyrazić słowa najgłębszego podziwu zarówno dla Pańskiej patriotycznej, pełnej poświęcenia postawy jako żołnierza Armii Krajowej, uczestnika Powstania Warszawskiego, jak i wobec Pana niezwykłego talentu artystycznego, a zwłaszcza wobec niezapomnianych komiksów, które uczą i bawią kolejne pokolenia Polaków. Proszę o przyjęcie wyrazów szczerego szacunku, a także życzeń jak najlepszego zdrowia oraz wszelkiej osobistej pomyślności. Serdecznie Pana pozdrawiam" – napisał prezydent w liście skierowanym do Henryka Chmielewskiego w dniu jego 95 urodzin.

Henryk Jerzy Chmielewski (ur. 7 czerwca 1923 r. w Warszawie), znany jako Papcio Chmiel, jest grafikiem, rysownikiem i publicystą. Wiosną 1943 r. został żołnierzem Armii Krajowej (pseud. Jupiter), a w czasie powstania warszawskiego był żołnierzem 7. pułku piechoty "Garłuch". Opiekował się koszarową gazetką, jego pseudonim powstańczy to „Jupiter”. Chmielewski został odznaczony Warszawskim Krzyżem Powstańczym.

Po wojnie, we wrześniu 1947 r., rozpoczął pracę grafika i publicysty w "Świecie Przygód" i "Świecie Młodych". W latach 1950–56 studiował w Akademii Sztuk Plastycznych. 25 października 1957 r., na łamach „Świata Młodych” ukazała się pierwsza część serii komiksów "Tytus, Romek i A’Tomek". Dowcipne opowiadania o przygodach dwóch przyjaciół-harcerzy i człekokształtnej małpy – Tytusa de Zoo, którego ci usiłują "uczłowieczyć", spotkały się z entuzjazmem czytelników. Kolejne odcinki stawiały bohaterów w coraz bardziej niezwykłych – często nieco absurdalnych – sytuacjach przepełnionych odniesieniami do historii i geografii. Tytus, Romek i A’Tomek przeżywali swoje przygody m.in. w realiach powstania warszawskiego, odsieczy wiedeńskiej, bitwy pod Grunwaldem a nawet wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. "Tytus został ten sam, zmieniło się tylko otoczenie" – mówił Papcio Chmiel w 2012 r.

Przygody Tytusa, Romka i A’Tomka zostały także przeniesione na film. W roku 1989 w Poznaniu rozpoczęto prace nad pierwszymi, 10–minutowymi odcinkami animowanej serii. Serial powstał jednak bez wiedzy autora i spotkał się z jego nieprzychylną reakcją. Kolejną próbę podjęto w 2002 r., gdy powstał pełnometrażowy film animowany „Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń”, w reżyserii Leszka Gałysza. Swoich głosów głównym bohaterom użyczyli: Marek Kondrat, Wojciech Malajkat i Piotr Gąsowski. Film nie spotkał się jednak z dobrym przyjęciem fanów komiksu, zarzucającym, że postaci za bardzo różnią się od "Chmielewskiego" oryginału. 

W 1999 r. ukazała się autobiografia Chmielewskiego "Urodziłem się na Barbakanie", w której opowiadał o swoim dorastaniu w stolicy. 

Artysta otrzymał Order Uśmiechu a w 2007 r. został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Dwa lata później, podczas uroczystości obchodów 65. rocznicy powstania warszawskiego, Chmielewski został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter