7 października
poniedziałek
Marii, Marka, Mirelli
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pakistańczyk i Amerykanka

Ocena: 0
6547

Na ekranach coraz częściej pojawiają się filmy amerykańskie oparte na autentycznych wydarzeniach.

W ich scenariuszach ukazywane fakty przerabiane są często dla potrzeb dramaturgii filmowej, a także prezentowanych ideologii. Oglądaliśmy niedawno „Sprawę Chrystusa” o znanym dziennikarzu z Chicago, nawróconym na chrześcijaństwo ateiście, który wraz z żoną poświęcił się później działalności misyjnej. Obecnie wchodzi do kin „I tak cię kocham”, film, który można nazwać współczesnym melodramatem lub komedią romantyczną z podtekstami ideologii politycznej poprawności.

Bohaterem jest grający samego siebie komik, pochodzący z Pakistanu Kumail Nanjiani, który niegdyś z wzajemnością zakochał się w młodej amerykańskiej studentce Emily. Wywołało to trzęsienie ziemi w jego muzułmańskiej rodzinie, która za wszelką cenę usiłowała go ożenić z wybraną przez siebie rodaczką. W muzułmańskiej tradycji małżeństwa są bowiem aranżowane. Kumail miał do wyboru związek z Emily, co oznaczało zerwanie z rodziną, albo poddanie się woli rodziców i życie zgodne z tradycją religijną. Autorzy filmu opowiadają tę historię z przymrużeniem oka, usiłując pokazać racje obu stron i znaleźć kompromis. W gruncie rzeczy opowiadają się jednak za asymilacją pakistańskiego młodzieńca w społeczeństwie amerykańskim i życiem w klimacie tzw. tolerancji wobec wszystkich. Kumail naśladuje popularnych amerykańskich komików, którzy w klubach opowiadają publiczności mniej lub bardziej prymitywne dowcipy. Chce być więc swego rodzaju pośrednikiem między własną tożsamością pakistańską a amerykańską kulturą popularną. Oglądamy tu także, jak w klasycznym melodramacie, groźną chorobę Emily, którą dziewczyna przezwycięża pod troskliwą opieką rodziców i ukochanego. Autorzy filmu posłużyli się więc autentycznymi faktami do opowiedzenia historii z przesłaniem pokojowego współżycia muzułmanów ze społeczeństwem amerykańskim. Historia ta wygląda jednak na wielce nietypową. Każdy widzi, jak w gruncie rzeczy wygląda rzeczywistość w Europie i Ameryce.

„I tak cię kocham” (The Big Sick), USA, 2017. Reżyseria: Michael Showalter. Wykonawcy: Kumail Nanjiani, Zoe Kazan, Holly Hunter, Ray Romano i inni. Dystrybucja: Gutek Film

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 października

Wtorek, XXVII Tydzień zwykły
Błogosławieni ci, którzy słuchają słowa Bożego
i zachowują je wiernie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 10, 38-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Teresy od Jezusa 6-14 X

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter