4 marca
czwartek
Lucji, Kazimierza, Eugeniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Otwarto Park Pamięci w Toruniu

Ocena: 4.4
350

Park Pamięci Narodowej to miejsce pamięci, edukacji, refleksji i modlitwy, które zaprasza do przeżycia lekcji patriotyzmu, braterstwa, wiary i nadziei - powiedział biskup toruński Wiesław Śmigiel w czasie Mszy św. w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

fot: PAP/Tytus Żmijewski

Liturgia pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia zainaugurowała uroczystości związane z otwarciem Parku Pamięci Narodowej "Zachowali się jak trzeba". Miejsce ma upamiętnić tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów, narażając własne życie.

Mszę św. koncelebrował ordynariusz toruński bp Wiesław Śmigiel, bp pomocniczy diecezji łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski oraz przełożony Prowincji Warszawskiej Redemptorystów Janusz Sok.

W trudnym czasie, gdy wojna niosła zniszczenie i zagładę, a ideologia zbudowana na nienawiści odrzuciła Boga i drugiego człowieka, oni ryzykując własnym życie kierowali się przykazaniem miłości Boga i bliźniego. Pielęgnowali w sercu wartości zapisane w trzech słowach, tak ważnych dla nas Bóg, Honor i Ojczyzna

- powiedział na początku liturgii bp Śmigiel.

Zwrócił uwagę, że w Parku Pamięci Narodowej już prawie 39 tys. nazwisk naszych rodaków, którzy oddali życie ratując bliźnich - siostry i braci Żydów. W przyszłości tych nazwisk będzie 40 tys." - zapowiedział ordynariusz toruński.

Podkreślił, że "ten park to w pewnym sensie skromne, pokorne, również symboliczne odwołanie do ważnego, przejmującego i pouczającego miejsca, jakim jest ogród pamięci sprawiedliwych, część instytutu Yad wa-Szem w Jerozolimie". Zaznaczył, że w przyszłości zostaną w tym miejscu upamiętnieni obywatele Ukrainy, którzy ratowali Polaków w ciężkim czasie prześladowań i mordów. Zatem, jak podkreślił duchowny - jest to miejsce otwarte dla wszystkich - miejsce pamięci, edukacji i refleksji, modlitwy, które zaprasza do przeżycia lekcji patriotyzmu, braterstwa, wiary i nadziei".

W liturgii brali udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych min. premier Mateusz Morawiecki, wiceprezes Rady Ministrów minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Był także prezes PiS Jarosław Kaczyński.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 marca

Czwartek, II Tydzień Wielkiego Postu
+ Święto św. Kazimierza, królewicza
Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem,
abyście szli i owoc przynosili.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 15, 9-17
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): 4 marca – par. Narodzenia Pańskiego (ul. Ostrobramska 72, DW-P)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachNajczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter