29 września
wtorek
Michala, Gabriela, Rafala
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Otwarcie Muzeum Historii Polski w 2018 r.

Ocena: 0
2521
Premier Ewa Kopacz ogłosiła we wtorek, że stała siedziba Muzeum Historii Polski powstanie na terenie kompleksu Cytadeli Warszawskiej. O wyborze tej lokalizacji informowaliśmy już w marcu. Placówka ma zostać otwarta w listopadzie 2018 r.
2015-07-21 14:45 mz na podst. premier.gov.pl, PAP
fot. PAP/Radek Pietruszka
   
Budowa zostanie sfinansowana w ramach programu na lata 2016-2019, który przyjął dziś rząd. Z budżetu państwa przekazanych na ten cel zostanie 310 mln zł. Pierwsza transza, w 2016 r., wyniesie 11,6 mln zł – poinformowała Kopacz.

– Otwarcie muzeum będzie miało miejsce w 2018 r. Chcielibyśmy, by nastąpiło to w listopadzie, w 100. rocznicę odzyskania niepodległości – powiedziała szefowa rządu.

Łączna powierzchnia w gmachu MHP wyniesie ok. 24 tys. m kw. Ekspozycje będą dostępne dla niepełnosprawnych: niewidzących i słabowidzących oraz osób z dysfunkcją intelektualną i ruchową.

W kompleksie Cytadeli Warszawskiej obok MHP znajdą się już istniejące Muzeum X Pawilonu i Muzeum Wojska Polskiego oraz budowane Muzeum Katyńskie. W ten sposób ma powstać "nowe miejsce dedykowane polskiej historii i kulturze – Cytadela Muzeów" – mówiła Kopacz na konferencji prasowej.

Jak czytamy na stronie internetowej rządu, "Muzeum Historii Polski będzie jedną z najnowocześniejszych, najważniejszych i najlepiej rozpoznawalnych instytucji kultury w Polsce o rocznej liczbie odwiedzających przekraczającej 500 tys. osób. Powinno dołączyć do innych nowoczesnych placówek muzealnych, cieszących się duża renomą w kraju i za granicą: Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich i Europejskiego Centrum Solidarności".

Muzeum Historii Polski powołane zostało 2 maja 2006 r. na Zamku Królewskim w Warszawie przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego w rządzie PiS, Kazimierza Michała Ujazdowskiego. Tymczasowa siedziba instytucji mieści się przy ulicy Senatorskiej 35. Zadaniem MHP jest prezentowanie najważniejszych wydarzeń polskiej historii, ze szczególnym uwzględnieniem polskich tradycji wolnościowych.

O wstępnej decyzji rządu dotyczącej lokalizacji stałej siedziby MHP w obiektach Cytadeli Warszawskiej już w marcu powiedział tygodnikowi „Idziemy” dyrektor Muzeum Robert Kostro.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 września

Wtorek, XXVI Tydzień zwykły
+ Święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała
Błogosławcie Pana, wszyscy Jego aniołowie,
wszyscy słudzy, pełniący Jego wolę.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Dn 7,9-10.13-14 lub Ap 12,7-12a; Ps 138,1-5; J 1,47-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter