28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Oskarżony bohater

Ocena: 0
1076

Weteran hollywoodzkiej kinematografii Clint Eastwood mimo sędziwego wieku zadziwia żywotnością i energią twórczą.

Weteran hollywoodzkiej kinematografii Clint Eastwood mimo sędziwego wieku (90 lat) zadziwia żywotnością i energią twórczą. Kultowy ekranowy policjant Brudny Harry i bohater wielu głośnych westernów i filmów sensacyjnych stale realizuje utwory na wysokim poziomie, w których często występuje jako aktor. Od przełomu lat 50. i 60. XX w. artysta przeszedł długą drogę od epizodów do nagradzanych Oscarami osiągnięć aktorskich i reżyserskich. Na ekranach pojawił się właśnie „Richard Jewell”, ostatni utwór Eastwooda (tym razem bez jego popisu aktorskiego), będący fabularną rekonstrukcją zamachu bombowego podczas olimpiady w Atlancie w 1996 r.

Film jest świetnie nakręconą opowieścią sensacyjną z niebanalnymi podtekstami. Bohater tytułowy, niepozorny ochroniarz, w trakcie koncertu olimpijskiego wykrył podłożoną przez zamachowca w plecaku bombę, zaalarmował policję i wziął udział w akcji ratunkowej, po czym na krótko stał się amerykańskim bohaterem medialnym. Eastwooda interesuje głównie, jak to było możliwe, że Jewell wkrótce został oskarżony przez FBI i media o to, że sam zaplanował zamach, aby zyskać sławę człowieka ratującego życie innych. W konsekwencji Jewell musiał długo walczyć o uniewinnienie.

Powodem oskarżenia nieszczęsnego ochroniarza był fakt, że jego profil psychologiczny wskazywał, iż taki typ człowieka mógł dopuścić się zamachu. Mieszkający z kochającą go matką otyły i dobroduszny Jewell był bowiem miłośnikiem broni, maniakiem porządku oraz przestrzegania procedur i prawa. Zawsze marzył o wstąpieniu do policji, ale jego podania były odrzucane. Wchodził nawet w konflikty z przełożonymi i prawem. Eastwood w ciekawy sposób pokazuje, jak paradoksalnie i dwuznacznie zachowujący się służbista nieomylnym instynktem wykrył bombę i uratował wielu ludzi. Z bohatera stał się jednak ofiarą brutalnego śledztwa FBI, które chciało jak najszybciej pochwalić się sukcesem w wykryciu sprawcy. Swoje dołożyły media, bezlitośnie szkalujące Jewella. Reżyser tego znakomicie zrealizowanego filmu oskarża więc czołowe instytucje amerykańskiego życia publicznego o nieuczciwość i łamanie demokracji.

 

 


„Richard Jewell”, USA, 2019. Reżyseria: Clint Eastwood. Wykonawcy: Paul Walter Hauser, Kathy Bates, Sam Rockwell, Jon Hamm, Olivia Wilde, Nina Arianda i inni. Dystrybucja: Warner Bros Poland

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter