23 stycznia
niedziela
Ildefonsa, Rajmunda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Organy z Frankfurtu zagrają w gorzowskim kościele

Ocena: 0
1918
Poświęcenie organów i pierwszy koncert na instrumencie o barokowym brzmieniu, sprowadzonym z okolic Frankfurtu nad Menem, odbędzie się 14 sierpnia wieczorem w kościele pw. Maksymiliana Marii Kolbego w Gorzowie Wielkopolskim.
2015-08-14 11:08
wm / Gorzów Wlkp. (KAI), mz
 
Inauguracyjny koncert wykonają: organista – Michał Kocot oraz solista – baryton – Artur Rożek. W programie znajdą się m.in utwory W.A Bacha, J. Haydna, A. Mozarta oraz C. Saint-Saensa, F. Schuberta.

Pomysłodawcą przeniesienia króla instrumentów z Niemiec do Polski był proboszcz gorzowskiej parafii ks. Ryszard Przewłocki, którego kuzyn jest duszpasterzem w parafii za zachodnią granicą. Parafianie tamtejszego kościoła zaplanowali budowę nowych organów, nadarzyła się więc okazja do ich przejęcia za rozsądną cenę. Ich rynkowa wartość wynosi ponad milion złotych. Za te zapłaciliśmy dużo mniej – powiedział w rozmowie z KAI ks. Waldemar Kostrzewski, pełniący funkcję rzecznika parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Część organów z piszczałkami pochodzi z Niemiec, natomiast kontuar przywieziony został z okolic Wrocławia. Piszczałki, które mają kilka metrów wysokości musiały być przewiezione odpowiednim transportem. Same organy piszczałkowe datowane są na lata 50.-60. Wybudowane zostały w Niemczech w 1965 r. jako organy 42-głosowe o trakturze gry elektrycznej z wiatrownicami klapkowo-zasuwkowymi. Posiadają 3,5 tys. piszczałek, trzy manuały, registry ręczne, nożne i wiatrownice oraz wałki do crescenda, czyli poszerzania brzmienia – opowiedział w rozmowie z KAI Kuchnowski Wojciech, który od początku istnienia kościoła jest w nim organistą. Ukończył gorzowską szkoły muzyczną w klasie fortepianu. Gry na organach nauczył się sam.

– Wiele elementów jest wymienionych na nowe, m.in. obudowa i kontuar – czyli stół gry, na którym znajduje się klawiatura oraz wiele urządzeń pomocniczych, umożliwiających organiście sterowanie instrumentem. Nowoczesne organy są skomputeryzowane, posiadają 2 tys. programów, pozwalających uzyskać tyle barw brzmienia. Działają na zasadzie komputera, który zawiaduje całą instalacją. są uwspółcześnione ale dźwięk jest dostosowany do epoki baroku. Nie trzeba było tylko dostosowywać akustyki ponieważ jest bardzo dobra – tłumaczył muzyk.

Parafia św. Maksymiliana Marii Kolbego powstała 25 grudnia 1982 r., wtedy to ówczesny biskup diecezji gorzowskiej bp Wilhelm Pluta erygował samodzielny wikariat. Kościół wybudowany został w 1990 r. Uroczystej konsekracji dokonał 13 sierpnia 2000 r. ówczesny ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Adam Dyczkowski. Budowniczym i pierwszym proboszczem parafii był ks. Jan Pikuła, który zmarł nagle w 2003 r. . Żegnany przez tłumy gorzowian pochowany został w krypcie kościoła.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 23 stycznia

Niedziela, III Tydzień zwykły
Niedziela Słowa Bożego
Pan posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 1,1-4;4,14-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Słowo Boże w naszym życiu (komentarz "Idziemy")Najczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter