23 lutego
niedziela
Romany, Damiana, Polikarpa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Organy Archikatedry

Ocena: 4.6
195

7 lipca rozpoczyna się w Warszawie kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej ,,Organy Archikatedry’’.

Fot. Maciej Buda

- Celem festiwalu jest  prezentowanie muzyki najwybitniejszych organistów naszych czasów. Archikatedra to miejsce wręcz wymarzone do wykonywania muzyki organowej. Organy tej warszawskiej świątyni są najważniejszym elementem tych koncertów – mówi Przemysław Kapituła, organista i impresario muzyczny, inicjator festiwalu.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej ,,Organy Archikatedry’’ zaliczany jest do najpoważniejszych warszawskich festiwali i jednych z najważniejszych festiwali organowych w Europie. Powstał w 1994 r z inicjatywy Przemysława Kapituły. W tym roku będzie to już 26. edycja. Koncerty odbędą się w kolejne niedziele od 7 lipca do 22 września w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela (ul. Świętojańska 8). Początek koncertów o godz. 16. Będą artyści z Polski, Włoch, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Belgii, Norwegii i Estonii.

Mechaniczne organy, czyli 60-głosowy instrument zaliczany do ,,ekstraklasy koncertowej’’ zbudowała w 1987 r. jedna z najznamienitszych firm niemieckich Eule.

- Jest to zawsze  duże przedsięwzięcie, za każdym razem odgrywamy 12 koncertów w okresie wakacyjnym. Tak też będzie i w tym roku. Ten festiwal cechuje piękna muzyka organowa, która nieraz bywa porywająca, czasami spokojna, ale zawsze robiąca duże wrażenie na publiczności. Program tegorocznej edycji jest bardzo ciekawy. Będzie muzyka klasyczna, w tym twórczość m.in. Chopina i Bacha. W przyszłości chcemy, aby nasze występy trwały cały rok, również w okresie zimowym. Gorąco zapraszam wszystkich na piękne koncerty – mówi Przemysław Kapituła.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 23 lutego

Bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty, Pan, Bóg wasz!
Dziś w Kościele: Niedziela, VII tydzień zwykły
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Kpł 19, 1- 2. 17- 18; Ps 103, 1b-4. 8.10.12-13; 1 Kor 3, 16-23; Mt 5, 38-48
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Komentarz tygodnika Idziemy
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -