29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Opowieść o śląskim piłkarzu

Ocena: 0
1138

„Gwiazdy”, film fabularny o Janie Banasiu, został oparty na faktach tylko częściowo. Reżyser przyznał w wywiadzie, że niektóre ważne dla akcji postacie, w tym Gintera – rywala bohatera, i jego niespełnionej miłości Marleny są fikcyjne. Spowodowało to, że losy piłkarza Górnika Zabrze i kadry narodowej Kazimierza Górskiego nabrały melodramatycznego, filmowego charakteru.

fot. Kino Świat

Przede wszystkim autorzy położyli nacisk na ukazanie wielonarodowego charakteru Śląska. Urodzony w Berlinie w czasie wojny Banaś, syn Ślązaczki i niemieckiego oficera, jako dziecko wychowywał się po wojnie w klimacie śląskiej tradycji, a później jako początkujący piłkarz zamierzał zrobić karierę w NRF, co skończyło się okresową dyskwalifikacją. Reżyser chciał w filmie oddać świat paradoksów, w jakim żyli gwiazdorzy sportu w PRL. Piłkarze, jak inni sportowcy, zachłystywali się sukcesami, imprezami, powodzeniem u kobiet, podróżami po świecie, a także dodatkowymi zarobkami z handlu, dającymi dochody poza fikcyjnymi etatami w zakładach pracy.

Konstrukcja i dramaturgia filmu, szczególnie w pierwszej części, wydaje się jednak nieprzejrzysta. Z powodu wielu cięć montażowych trudno się początkowo zorientować w rzeczywistych relacjach między bohaterami. W drugiej części utworu akcja wydaje się jaśniejsza. Zrealizowane w stylu kina popularnego „Gwiazdy” w oglądaniu nie dają satysfakcji ani przyjemności. Wydają się utworem mocno klaustrofobicznym, o niejasnej do końca wymowie. Formuła rubasznej „śląskiej” ludycznej opowieści nie wydaje się adekwatna do melodramatycznej opowieści o losach ambitnego chłopca, którego piłkarska kariera pełna była dramatycznych zwrotów. Dla widzów niezorientowanych w realiach powojennego Śląska wiele postaci będzie niejednoznacznych i niewzbudzających sympatii. Poza tym trzeba powiedzieć, że sam bohater filmu w wielu momentach wywołuje uczucia mocno ambiwalentne. Nie zawsze widz może się z nim identyfikować.

 

„Gwiazdy”, Polska, 2017. Reżyseria: Jan Kidawa-Błoński. Wykonawcy: Mateusz Kościukiewicz, Sebastian Fabijański, Karolina Szymczak, Ola Gintrowska, Magdalena Cielecka, Eryk Lubos i inni. Dystrybucja: Kino Świat

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter