15 czerwca
sobota
Wita, Jolanty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Opowieść o Francji

Ocena: 0
516

Na ekranach pojawił się film ważny dla zrozumienia aktualnych stosunków chrześcijańsko-żydowskich.

fot. Monolith Films

Wspomnijmy o jego genezie. W 2017 r. popularnością cieszył się amerykański film obyczajowy „Cudowny chłopak”. Bohaterem tamtego wzruszającego melodramatu był Auggi, chłopiec z odkształconą twarzą, który pod czułą opieką rodziców chodził do zwykłej szkoły, gdzie spotykał się z rozmaitymi reakcjami koleżanek i kolegów, także z szykanami swojego rówieśnika Juliana. Autorzy filmu „Cudowny chłopak. Biały ptak” pośrednio nawiązują do tamtego utworu, bohaterem uczynili bowiem Juliana, prześladowcę Auggiego. Po wyrzuceniu ze szkoły za terroryzowanie niepełnosprawnego kolegi uczęszcza on do innego liceum, gdzie próbuje uporać się ze swoimi problemami i poczuciem winy. Z nieoczekiwaną pomocą przychodzi mu ekscentryczna babcia, opowiadając swoją historię z czasów II wojny światowej, którą spędziła we francuskim państwie Vichy. Nastoletnia wówczas Sara, pochodząca z zasymilowanej rodziny żydowskiej, musiała się ukrywać przed niemieckimi prześladowaniami.

Opowieść babci można traktować jako „film w filmie”, szkolną czytankę na temat ludzkiego okrucieństwa, ale także solidarności i pomocy prześladowanym. W miarę narastania w Vichy antyżydowskich prześladowań i niemieckiego terroru Sara musi szukać schronienia. Pomaga jej niepełnosprawny kolega z klasy, chodzący o kuli Julien. Za wiedzą katolickich rodziców oraz przy milczącej zgodzie sąsiadów i miejscowego księdza ukrywa dziewczynę w stodole obok rodzinnego domu. Sara musi jednak uważać na próby dekonspiracji, szczególnie że ściga ją oszalały z nienawiści do Żydów kolega, który wstąpił do paramilitarnego oddziału młodzieżowego. Kto ocaleje i przetrwa do końca wojny? Opowieść babci, na przemian naiwna, przesłodzona i dramatyczna, typowa dla edukacyjnego kina familijnego, wskazuje na to, że w owym czasie większość Francuzów, z wyjątkiem nielicznych złych ludzi, potajemnie z Żydami sympatyzowała.

Należy zapytać: jak wizja autorów filmu „Cudowny chłopak. Biały ptak” ma się do prawdy historycznej? Jak wiemy, Francja w czasie okupacji kolaborowała z Niemcami, ruch oporu był niewielki, ograniczał się do działalności wywiadowczej alianckiego i lewicowego podziemia. Życie kulturalne toczyło się w zasadzie bez przeszkód. Powstawały wybitne filmy i literatura.

Ktoś w internecie zadał pytanie: czy w Hollywood powstanie w końcu film o tym, że w czasie niemieckiej okupacji Polacy ratowali Żydów, mimo że terror na ziemiach polskich był ekstremalny? Oczywiście taki film nie powstał (z marginalnymi wyjątkami) i nie powstanie, ponieważ nienawiść Hollywoodu do Polski nadal jest zbyt wielka. Dlaczego? To temat na osobne opowiadanie.

 


„Cudowny chłopak. Biały ptak” (White Bird: A Wonder Story). USA, 2023. Reżyseria: Marc Forster. Wykonawcy: Ariella Glaser, Orlando Schwerdt, Bryce Gheisar, Helen Mirren i inni. Dystrybucja: Monolith Films

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 czerwca

Sobota, X Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Nakłoń me serce do Twoich napomnień,
obdarz mnie łaską Twojego Prawa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 33-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Brata Alberta 8-16 VINajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter