23 stycznia
niedziela
Ildefonsa, Rajmunda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Opowieść o dawnym Hollywood

Ocena: 0
1362

Nowy film Quentina Tarantino „Pewnego razu…w Hollywood” wzbudził we mnie mieszane uczucia.

fot. YouTube

Nie widać tu typowej dla autora „Pulp fiction” dynamiki akcji, przewrotnej konstrukcji dramaturgicznej oraz intensywnego montażu. Utwór nabiera tempa dopiero po dwóch godzinach projekcji. Akcja rozgrywa się w trakcie kilku dni w lutym i sierpniu 1969 r., kiedy w klimacie hippisowskiej rewolucji obyczajowej banda Charlesa Mansona w willi w Hollywood dokonała zbiorowego mordu na żonie Romana Polańskiego Sharon Tate i jej gościach. Ale Tarantino nie chciał w filmie analizować przebiegu i przyczyn tej zbrodni, jest ona tu tylko pobocznym wątkiem z przewrotnym zakończeniem.

Bohaterem filmu jest mieszkający obok willi Polańskiego były gwiazdor westernów Rick zdegradowany obecnie do podrzędnych ról w obrazach „klasy b”. Pogrążonego w depresji i alkoholizmie aktora (Leonardo di Caprio) podtrzymuje na duchu jego dubler i kaskader Cliff (Brad Pitt). Perypetie bohaterów symbolizują tu przemiany końcówki lat 60. XX w., kiedy to stare Hollywood stawało się wspomnieniem. Tarantino oddaje klimat tamtych czasów z nostalgią i pietyzmem w scenografii, kostiumach, zwłaszcza w wyglądzie ulic i samochodów. Jednak brak tu, jak wspomniałem, dynamiki montażu i akcji. Być może autor skupił się za bardzo na celebrowaniu epizodycznych scen, np. znakomitej parodii walki Cliffa z Brucem Lee i monologu Steve’a

MacQueena. Rafał Zawierucha w epizodycznej roli Romana Polańskiego wyraziście pojawił się kilkakrotnie na ekranie.

Tarantino nie bez powodu unika w filmie autentycznego komentarza do zbrodni na Sharon Tate oraz innych przestępstw bandy Mansona. Śledztwo w tej sprawie do dziś budzi bowiem poważne wątpliwości, co pokazują wydane właśnie po polsku książki: „Sharon Tate” Alisy Statman i Brie Tate (siostry Sharon), „Manson. CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood” Toma O`Neilla, „Ludzkie potwory. Kobiety Mansona i banalnośc zła” Nikki Meredith oraz „Helter Skelter” prokuratora Vincenta Bugliosiego. Analiza procesu Mansona i okoliczności sprawy prowadzą autorów tych prac do wzajemnie sprzecznych teorii spiskowych. Według niektórych z nich Manson, inwigilowany przez FBI i CIA (podobnie jak większość grup hippisowskich), miał być poddawany praniu mózgu w celu wywołania określonych zachowań. W Polsce literatura na temat zbrodni Mansona ogranicza się w zasadzie do kanonicznej książki „Jak umierają nieśmiertelni” Krzysztofa Kąkolewskiego, w której nasz znakomity pisarz i reportażysta opisał proces zbrodniarza w kontekście analizy ruchu hippisowskiego i smutnego losu polskich gwiazd filmowych, począwszy od tragicznej śmierci Zbigniewa Cybulskiego. Dzisiaj nasi publicyści ograniczają się w zasadzie do relacjonowania publikacji amerykańskich na ten temat.

Tarantino wyraźnie opowiada się tutaj przeciw złu – choć jest to jednak nostalgiczny komentarz do czasów, kiedy tradycyjne Hollywood kończyło swój żywot, a kontrkulturowy ruch hippisowski ujawnił swoje zdegenerowane oblicze.


„Pewnego razu… w Hollywood” („Once Upon a Time…in Hollywood”), USA/Wielka Brytania, 2019. Scenariusz i reżyseria – Quentin Tarantino. Wykonawcy: Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Margot Robbie, Al Pacino, Rafał Zawierucha w roli Romana Polańskiego i inni. Dystrybucja – UIP.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 23 stycznia

Niedziela, III Tydzień zwykły
Niedziela Słowa Bożego
Pan posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 1,1-4;4,14-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Słowo Boże w naszym życiu (komentarz "Idziemy")Najczęściej czytane komentarze

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter