20 czerwca
środa
Diny, Bogny, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odzyskany "Portret damy" wróci do Wrocławia

Ocena: 0
490

Miniatura Aimee Zoe Lizinki de Mirbel "Portet damy" z 1833 r., utracona w czasie II wojny światowej, a odzyskana dzięki współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz FBI trafi do Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

fot. PAP/Paweł Supernak

W piątkowej uroczystości przekazania dzieła w siedzibie MKiDN uczestniczą wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, ambasador USA w Polsce Paul W. Jones i dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski.

Obraz przedstawia popiersie nieznanej damy na tle obłoków. Jego autorką jest Aimee Zoe Lizinka de Mirbel, uczennica Jean-Baptiste Augustina, oficjalna malarka dworu Ludwika XVIII, wówczas wzięta miniaturzystka. Jej prace znajdują się m.in. w paryskim Luwrze i londyńskiej Wallace Collection.

Miniaturę podarowała w 1900 r. Śląskiemu Muzeum Przemysłu Artystycznego i Starożytności we Wrocławiu osoba prywatna. Obraz pokazywano na wystawie muzealnej kolekcji miniatur. W 1926 r. z częścią zbiorów trafił do nowej filii placówki – Muzeum Zamkowego, gdzie znalazł się na ekspozycji stałej. W placówce obraz był do 1942 r., kiedy wobec zagrożenia wojennego zdecydowano o ewakuacji zabytków do składnic na Dolnym Śląsku.

Z dokumentów wynika, że kolekcja miniatur Muzeum Zamkowego została wywieziona przez administrację niemiecką do składnicy w miejscowości Grodziec (niem. Groeditzberg), a w 1943 r. do repozytorium w Nowym Kościele. Po wkroczeniu na ten obszar polskiej administracji w 1945 r. okazało się, że składnica z zawartością spłonęła.

Po wojnie obraz uznano za zaginiony. A na mocy prawa międzynarodowego, po tym jak Wrocław znalazł się w granicach Polski, została ona także sukcesorem spuścizny materialnej miasta, w tym utraconych zbiorów artystycznych. Obraz zarejestrowano w bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury jako stratę Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Kartę dzieła umieszczono też na stronie internetowej resortu, poświęconej stratom wojennym www.dzielautracone.gov.pl.

We wrześniu 2013 r. Ministerstwo Kultury znalazło obraz na stronie internetowej poświęconej miniaturom. Ustalono, że jest w prywatnej kolekcji amerykańskiej i podjęto rozmowy w sprawie jego zwrotu. Nie przyniosły rezultatu, więc w kwietniu 2016 r. MKiDN zwróciło się o pomoc do biura FBI w Warszawie. Dzięki działaniom Federalnego Biura Śledczego obraz odzyskano. (PAP)

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły