2 października
niedziela
Teofila, Dionizego, Slawomira
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odeszła Maria Fołtyn

Ocena: 0
2209
2 grudnia w Warszawie w wieku 88 lat zmarła Maria Fołtyn, wybitna polska śpiewaczka i reżyser operowy, niestrudzona popularyzatorka twórczości Stanisława Moniuszki.
Maria Fołtyn urodziła się w Radomiu, śpiewać zaczęła jako nastolatka. Śpiew studiowała w Katowicach u Adama Didura, a później w Sopocie i w Warszawie u Ady Sari. W czasie okupacji, jak wspominała, śpiewała podczas Mszy Świętych w kościołach.

Na scenie zadebiutowała w 1949 roku w Gdańsku tytułową partią w „Halce” Stanisława Moniuszki. W latach 50. XX wieku była gwiazdą Opery Warszawskiej. Występowała w operach Moniuszki oraz w ważnych rolach w dziełach klasyków opery europejskiej: „Tosce” Pucciniego, „Eugeniuszu Onieginie” Czajkowskiego, „Aidzie”, „Turandocie” i „Nabucco” Verdiego, „Holendrze tułaczu” i „Lohengrinie” Wagnera. Była wówczas laureatką kilku konkursów wokalnych, m.in. we Włoszech. Po odejściu w 1962 roku z Opery Warszawskiej występowała gościnnie w wielu teatrach i dawała recitale w Polsce i za granicą, m.in. Stanach Zjednoczonych. Po studiach na wydziale reżyserii w warszawskiej Szkole Teatralnej zajęła się realizacją swojej największej pasji – popularyzacji oper Stanisława Moniuszki. Dzięki temu weszła do historii polskiej opery.

Udało jej się przełamać niechęć dyrekcji wielu światowych teatrów operowych, choć niestety nie największych scen, do wystawiania utworów ojca polskiej opery. „Halkę” zrealizowała na Kubie, w Turcji, Japonii, Brazylii, Meksyku, Rosji i innych krajach. Wbrew przeciwnościom – bo miała w tej sprawie wielu wrogów – w 1992 roku założyła Międzynarodowy Festiwal im. Stanisława Moniuszki w Kudowie Zdroju, a później Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki w Teatrze Wielkim w Warszawie, który odbywa się co trzy lata. „Moniuszko urządził mi życie, stał się moim leitmotivem, moją siłą. Ale oddałam mu dług, reklamując jego muzykę na całym świecie. «Halka» stała się moim orężem nie tylko artystycznym. Bo «Halką» uczyłam innych miłości i przebaczania. Pokazywałam Polaków jako naród, który w cierpieniu umie wybaczać” – mówiła Maria Fołtyn. Wkład tej wybitnej śpiewaczki i animatorki życia muzycznego w rozwój wykonawstwa i rozkwit popularności twórczości Moniuszki na całym świecie jest nieoceniony.

Mirosław Winiarczyk
Idziemy nr 50 (379), 9 grudnia 2012 r.

fot. PAP/Andrzej Rybczyński


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 2 października

Niedziela, XXVII tydzień zwykły
Przyjdźcie, uwielbiajmy Go, padając na twarze, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 17, 5-10
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wiara jak złota rybka? (komentarz Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter