25 kwietnia
środa
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Odeszła Magdalena Abakanowicz

Ocena: 0
93

W wieku 86 lat zmarła Magdalena Abakanowicz, jedna z najbardziej znanych na świecie polskich artystek.

Absolwentka warszawskiej ASP i Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Sopocie, początkowo zajmowała się malarstwem. Z czasem poszerzyła swoją aktywność artystyczną, tworząc monumentalne i oryginalne tkaniny, które od lat 60. XX w. zaczęto nazywać abakanami. Później wykonywała obiekty i rzeźby, których syntetyczna forma mieściła się między kilkoma dyscyplinami sztuki.

Realizowała wielkie instalacje przestrzenne, obecne dziś nie tylko w Polsce, ale także we Włoszech, Izraelu, USA, Niemczech i innych krajach. Do najbardziej znanych należy cykl 112 postaci odlanych z żeliwa, który znajduje się w parku na Cytadeli w Poznaniu. Abakanowicz tworzyła także scenografię i choreografię do przedstawień japońskiego tańca butoh. Twórczość artystki była tematem kilku polskich filmów dokumentalnych, zrealizowanych dla TVP i łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych. Jej prace znajdują się w czołowych muzeach polskich i zagranicznych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".


- Reklama -

SALON DZIENNIKARSKI


- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły