29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Od Chopina do Paderewskiego. 14. Festiwal Chopin i jego Europa.

Ocena: 0
682

Blisko 50 koncertów, ponad 240 utworów, 91 artystów, 18 zespołów i to wszystko w zaledwie 23 dni. Dziś rusza 14. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa. Zaprezentowana będzie polska i zagraniczna kameralistyka oraz muzyka symfoniczna w znakomitych interpretacjach na instrumentach współczesnych i historycznych.

fot. materiały prasowe

Tegoroczna edycja Festiwalu Chopin i jego Europa. Niepodległa. Od Chopina do Paderewskiego wpisuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Będzie to szczególna okazja, aby przybliżyć utwory, które powstały w czasach, kiedy Polska była pod zaborami, a kompozytorzy musieli mieć na uwadze wszechpanującą cenzurę, m.in. „Z życia narodu”. Obrazy fantazyjne na tle Preludium A-dur (op. 28 nr 7 Chopina) Zygmunta Noskowskiego, Kwintet smyczkowy F-dur op. 20 Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego z tematem „Mazurka Dąbrowskiego”. Ów „Mazurek” stanowi temat przewodni Uwertury do opery „Der Pole und sein Kind” niemieckiego kompozytora Alberta Lortzinga, który w ten sposób chciał uczcić Polaków opłakujących upadek powstania listopadowego. Nie zabraknie również utworów wielkiego patrioty, kompozytora i pianisty, Ignacego Jana Paderewskiego, którego nazwisko i twórczość wpisują się w program Festiwalu, a wręcz nadają mu rys.

Premiery na Festiwalu Chopin i jego Europa

- Fireworks Agaty Zubel - światowe prawykonanie

„Spojrzenie na 100 lat narodu, tradycji, sukcesów, wyzwań, ale także kultury, kontekstów, myśli, w końcu samej muzyki (!) - może zawierać niekończącą się ekspozycję obserwacji i skojarzeń. (…) Nie uzurpuję sobie prawa, by ta muzyka służyła podsumowaniu albo przestrodze. Chcę za to zakrzyknąć: +Cieszę się, że żyję wolna tu i teraz!+” - Agata Zubel

Utwór powstał wiosną tego roku na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza w związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, jako część międzynarodowego programu „Polska 100” oraz Młodzieżowej Orkiestry Unii Europekskiej w ramach projektu „2018 European Year of Cultural Heritage”.

- „Halka” Stanisława Moniuszki

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter