15 września
niedziela
Albina, Nikodema, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Od Chopina do Moniuszki

Ocena: 0
543

Właśnie pod tym tytułowym hasłem odbył się tegoroczny Festiwal Chopin i jego Europa. W roku 200. urodzin Moniuszki, kompozytorowi poświęcono w programie kilka istotnych wydarzeń.

fot. Festiwal Chopin i jego Europa

Po ubiegłorocznym sukcesie „Halki” orkiestra Europa Galante, grająca na instrumentach z epoki, wykonała teraz pod dyrekcją swego szefa Fabia Biondiego operę „Flisa” – dzieło mocno niedoceniane. Dzięki solistom – m.in. Ewa Tracz i Matheus Pompeu, po polsku! – opera przedstawiła się w najkorzystniejszym świetle. Fabio Biondi zaprezentował też – w wersji koncertowej – jeszcze jedno dzieło: wczesną operę Giuseppe Verdiego „Korsarz”.

„Krakowiaków i górali” Jana Stefaniego zaprezentował doskonały czeski zespól Collegium 1704 (też dawne instrumenty) pod batutą Vaclava Luksa. Ta arcypolska śpiewogra została wykonana bez tekstów mówionych, co pozwoliło skupić się na muzycznych walorach dzieła – a są one, o czym dobitnie przekonali nas goście z Pragi, niemałe. Ci sami artyści utrwalili „Krakowiaków i Górali” na płycie, ale już z tekstem, czytanym przez znakomitych polskich aktorów. Tak więc można w zaciszu domowym cieszyć się tym dziełem do woli. Tym bardziej, że świetne teksty przez ponad 200 lat nie straciły na aktualności.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 36 (725), 8 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 23 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 15 IXNajczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -