26 czerwca
niedziela
Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Obraz Simona de Vliegera w Muzeum Narodowym

Ocena: 4.9
1061

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński przekazał w piątek odzyskany obraz Simona de Vliegera „Wzburzone morze z okrętami” Muzeum Narodowemu w Warszawie.

fot. PAP/Tomasz Gzell

Wybitny siedemnastowieczny pejzaż marynistyczny Simona de Vliegera „Wzburzone morze z okrętami”, zaginiony w czasie II wojny światowej, został odzyskany dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– To kolejny sukces Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, polegający na odzyskaniu obrazu, który zaginął w czasie II wojny światowej ze zbiorów Muzeum Narodowego. Ten wybitny pejzaż marynistyczny Simona de Vliegera "Wzburzone morze z okrętami" ma dla nas wielkie znaczenie – powiedziała podczas uroczystości przekazania dzieła Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.

Jak podkreśliła, to bardzo atrakcyjny obraz. – Tematy morskie były głównym motywem malarstwa holenderskiego w XVII wieku. Temat ten niósł w sobie rozmaite treści. Z jednej strony utrwalano w malarstwie podboje morskie Holandii; kraj ten zrobił na morzu karierę ekonomiczną, polityczną i terytorialną. Innym aspektem tego tematu w malarstwie było to, co znamy również z polskiej historii sztuki: okręt na wzburzonym morzu był symbolem losu i walki z jego przeciwnościami. Bardzo się cieszymy, że obraz ten powrócił do Muzeum Narodowego – mówiła Morawińska.

– To jest moment, kiedy minister kultury może się cieszyć z dobrze wykonanej pracy przez jego pracowników i przez wiele instytucji polskich – powiedział prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. – Ten wybitny obraz pochodzi z przedwojennej warszawskiej kolekcji hrabiego Benedykta Tyszkiewicza. Obraz został zrabowany w okresie przez szefa wydziału propagandy Generalnego Gubernatorstwa Wilhelma Ohlenbuscha i wywieziony został do Oldenburga pod Hamburgiem. Po wojnie obraz Vliegera został uznany za stratę wojenną i znalazł się w bazie danych dóbr kultury utraconych w wyniku II wojny światowej MKiDN a także w bazie Interpolu Stolen Works of Art – zaznaczył minister.

Dodał też, że prowadzony przez ministerstwo rejestr ruchomych dóbr kultury zawiera przeszło 63 tys. pozycji i jest dostępny on line.

Minister mówił też o powojennych losach obrazu, które aż do 2016 r. pozostawały nieznane. Wtedy przedstawiciel londyńskiej firmy The Art Loss Register zwrócił się do ministerstwa z prośbą o weryfikację obiektu, który pojawił się w ofercie jednego z niemieckich domów aukcyjnych. Na podstawie dokumentacji dostarczonej przez MKiDN obiekt został wycofany z aukcji. Tożsamość obrazu potwierdzono na podstawie ekspertyzy polegającej na analizie porównawczej okazanego obrazu z przedwojenna fotografia utraconego dzieła oraz na nieinwazyjnych badaniach konserwatorskich zabytku.

Prof. Gliński podziękował m.in. obecnemu na uroczystości prof. Peterowi Rau, który prowadził negocjacje w sprawie obrazu Simona de Vliegera ze stroną niemiecką i który – jak dodał minister – niejednokrotnie wspierał starania o odzyskanie dzieł. – Dzięki prof. Rau powróciły do Polski obrazy takie, jak m.in. Aleksandra Gierymskiego "Żydówka z pomarańczami", Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej "Murzynka", Józefa Brandta "Czaty".

Minister słowa podziękowań skierował też do sponsorów oraz do londyńskiej firmy The Art Loss Register, a także do Anny Lewandowskiej, konserwatorki dzieł sztuki z Muzeum Narodowego, która zajmowała się renowacją większości odzyskanych obrazów, w tym Simona de Vliegera „Wzburzonego morze z okrętami".

Podczas piątkowej uroczystości Anna Lewandowska została uhonorowana przez ministra srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. – Wiedza i doświadczenie konserwator Anny Lewandowskiej stanowią tajną broń Muzeum Narodowego w procesie odzyskiwania polskich strat wojennych. Autorskie opracowania Anny Lewandowskiej pozostawiają stronę przeciwną bez argumentów i wątpliwości. Dzięki kompleksowym analizom lica i odwrocia oraz szczegółowym badaniom kwestia identyfikacji dzieł sztuki w procesie restytucyjnym zostaje jednoznacznie rozstrzygnięta – podkreślił minister Gliński. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 26 czerwca

Niedziela, XIII Tydzień zwykły
Mów, Panie, bo sługa Twój słucha.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 9,51-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Zdrowa odpowiedzialność (komentarz "Idziemy")

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykułyPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter