29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Obraz, który ocala

Ocena: 0
1408

 

Ksiądz Bernyś przypomina też, że żołnierze gen. Andersa mieli wszywane przez matki w ubrania medaliki i obrazki z Jezusem Miłosiernym. Dzięki temu obraz rozpowszechnił się poprzez armię już w czasie II wojny światowej po całym świecie.

 


NADZIEJA I OCZYSZCZENIE

– Obietnice przekazane przez Pana Jezusa św. Faustynie wypełniły się w historii w niezwykły sposób, poczynając od ustanowienia 30 kwietnia 2000 r. Święta Miłosierdzia Bożego dla całego świata i kanonizacji św. Faustyny, czego dokonał Jan Paweł II. Potem była ostatnia pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny pod hasłem „Bóg bogaty w miłosierdzie”, w dniach 16-19 sierpnia 2002 r. Wtedy to papież 17 sierpnia konsekrował jedyne Sanktuarium Miłosierdzia Bożego o światowym zasięgu, jakie powstało w Krakowie-Łagiewnikach. Tam też zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu – podkreśla. – To był ostatni akt zawierzenia Jana Pawła II w naszej ojczyźnie. On tego nie mógł wiedzieć, jedynie Bóg – dodaje. – Wymowę ma także fakt, że Jan Paweł II zmarł w wigilię Święta Miłosierdzia Bożego, 2 kwietnia 2005 r.

Ksiądz Bernyś wskazuje także na głęboką symbolikę teologiczną obrazu Jezusa Miłosiernego. – Widzimy na nim Pana Jezusa zmartwychwstałego w momencie, gdy przychodzi do apostołów do Wieczernika przez zamknięte drzwi. Wyjątkowe są promienie, które jakby wychodzą poza ramy obrazu i ogarniają cały świat. W tym świetle, czyli krwi i wodzie wypływających z boku Chrystusa, mamy źródło nadziei, naszego oczyszczenia. Możemy dostrzec w nich odniesienie do sakramentów, które prowadzą do zbawienia – wyjaśnia.

– Ręka wzniesiona do błogosławieństwa przypomina gest rozgrzeszenia. Jezus wskazuje na swoje serce, mówiąc nam przez ten gest: „Ja jestem miłością”. Bóg ma na obrazie bose stopy – przychodzi do nas z ogromną pokorą, jako Król miłosierdzia. Święta Faustyna mówiła, że spojrzenie Jezusa z obrazu jest spojrzeniem z krzyża. Ten najwyższy akt miłości Boga znajduje się na tym wizerunku – dodaje.

Pytany o znaczenie napisu „Jezu, ufam Tobie”, ks. Bernyś mówi, że jest on istotą obrazu. – Ufność jest całkowitą podstawą naszej wiary. To jest postawienie Boga na pierwszym miejscu w swoim życiu, aby On działał. To tak, jakby przez tę ufność Jezus mówił: „Pozwól się prowadzić mojej miłości”. Ufność jest odwrotnością lęku i strachu. Obecnie wielu ludzi czuje się zastraszonych, gdzieś pędzą. Tylko ufność Bogu może ich zatrzymać i uleczyć – zaznacza.

 


MIŁOŚĆ W CIERPIENIU

– Dałem kiedyś wizerunek Jezusa Miłosiernego pacjentowi, który nie chciał się wyspowiadać przed operacją, a on dotknął obrazka i nagle zaczął płakać. Powiedział, że coś się z nim stało i że on już wie, iż operacje się uda. Pierwszym jego odruchem była prośba o spowiedź. Poczuł, jakby dotknął nie papieru, lecz żywego ciała Pana Jezusa – wspomina ks. Bernyś. – Chęć nawrócenia i pojednania się z Bogiem jest miarą wiarygodności tego doświadczenia – dodaje.

Stwierdza, że żadne studia teologiczne nie dały mu takiej wiedzy o Bogu, jak doświadczenie miłości Boga w cierpieniu człowieka.

– Orędzie Jezusa Miłosiernego jest do wszystkich ludzi i całego świata, a zwłaszcza tych, którym się wydaje, że do nich najmniej, czyli największych grzeszników. I oni też doświadczają miłości i ocalenia dzięki temu obrazowi – mówi.

Ksiądz Bernyś podkreśla, że ufność w Boże Miłosierdzie ocala i umacnia. – Dla mnie bardzo ważna w posłudze w szpitalu jest obietnica Pana Jezusa, że jeśli człowiek chociaż raz odmówi Koronkę do Bożego Miłosierdzia, to o jego zbawienie Bóg będzie walczył.

– Jezus w objawieniach św. Faustyny mówił o kondycji ludzkości przerażonej konfliktami, kataklizmami i epidemiami. I wyraźnie powiedział, że dopóki ludzkość nie zwróci się do miłosierdzia Bożego, nie zazna pokoju – przypomina ks. Bernyś.

 


Jestem z tobą”. Reżyseria: Adam Woronowicz. Scenariusz: Karol Górski i Aleksandra Posielężna na podstawie „Dzienniczka” św. Faustyny. Muzyka: Daria Grzegorz. Obsada: Aleksandra Posielężna, Karol Górski, Piotr Bondyra
Wiadomości na temat bieżącej możliwości obejrzenia spektaklu (miejscowości i miejsca) znajdują się na fanpage’u na Facebooku: Jestem z Tobą

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter