19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

O Zenku z Podlasia

Ocena: 0
1249

Opowieść o młodości i pierwszych sukcesach artystycznych Zenona Martyniuka, gwiazdora muzyki disco polo, ma mocne podłoże socjologiczne

fot. TVP

Premiery „Zenka” odbyły się w Warszawie i Białymstoku, a wejście tego filmu na ekrany wywołało emocje i polemiki. Utwór Jana Hrywniaka został zrealizowany w formule kina biograficznego i seriali telewizyjnych; producentem i dystrybutorem jest Telewizja Polska.

Opowieść o młodości i pierwszych sukcesach artystycznych Zenona Martyniuka, gwiazdora muzyki disco polo, który na przełomie lat 80 i 90 XX w. „roztańczył całą Polskę”, ma mocne podłoże socjologiczne. Autorzy filmu nie unikają nieciekawych wątków z jego biografii. Utalentowany chłopiec z ubogiej podlaskiej wsi, z sukcesem śpiewający w kościele i remizie strażackiej, także z miejscowymi Cyganami, wikłał się bowiem w niezbyt bezpieczne relacje z chuliganami, którzy dopuszczali się kradzieży. Na szczęście wychodził z tego cało dzięki opiece rodziców i narzeczonej, późniejszej wiernej żony.

Lekka, nieskomplikowana, melodyjna muzyka do śpiewania i tańczenia rozwijała się spontanicznie w czasach młodości Zenka – trzydzieści lat temu – a na bazarach sprzedawane były pirackie nagrania polskie i zagraniczne. Muzyka disco polo, pełna prostych (według niektórych – prostackich) emocji, odpowiadała wówczas na ogromne zapotrzebowanie społeczne, była jednak traktowana pogardliwie przez media głównego nurtu, które uważały ją za „obciach”. Problem w tym, że ową pogardę tzw. elity przenosiły na publiczność, która masowo słuchała disco polo. Zjawisko trwa do dzisiaj, co rzutuje na polemiki wokół filmu i kariery Martyniuka.

Autorzy filmu bez osłonek ukazują, jak młody piosenkarz z kolegami z zespołu Akcent pnie się po drabinie kariery, pokonując wszystkie przeszkody. W roli młodego Zenka doskonale wypadł Jakub Zając, świetnie wpisujący się w realistyczny styl filmu. Krzysztof Czeczot zagrał Zenka w drugiej części obrazu, co rozbiło w pewnym sensie narrację. Pozostali wykonawcy, w tym drugiego planu, równie dobrze wpisali się w poetykę filmu. Obrazu Jana Hryniaka nie należy jednak rozpatrywać w kategoriach osiągnięć sztuki filmowej, lecz telewizyjnego kina społecznego, opartego na autentycznej biografii.

 

 


„Zenek”, Polska, 2020. Reżyseria: Jan Hryniak. Wykonawcy: Jakub Zając, Krzysztof Czeczot, Klara Bielawka, Magdalena Berus, Karol Dziuba, Jan Frycz i inni. Produkcja i dystrybucja: TVP

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter