9 marca
wtorek
Franciszki, Brunona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

O słuchaniu Boga

Ocena: 4.9
2018

„Jeśli należysz do ciągle rosnącej liczby osób, które pragną rozwijać swoje życie modlitwy, i jeśli chciałbyś, dzięki modlitwie osobistej, stać się lepszym chrześcijaninem w swojej relacji do Boga i bliźniego, to być może książka ta została napisana dla ciebie”

– zachęca czytelników o. Benedict J. Groeschel, autor książki „Słuchanie na modlitwie”.

Autor żył w latach 1933-2014 i był znanym rekolekcjonistą, psychologiem, a nawet gospodarzem programu w katolickiej telewizji EWTN. Napisał kilkadziesiąt książek i wiele artykułów prasowych. W archidiecezji nowojorskiej prowadził dom rekolekcyjny dla księży, ośrodek dla bezdomnych i samotnych kobiet z dziećmi. W 1987 r. opuścił braci kapucynów i stał się jednym z założycieli Wspólnoty Franciszkańskich Braci Odnowy, która od 2016 r. działa na prawie papieskim, a wcześniej, od 1987 r., działała na prawie diecezjalnym i podlegała jurysdykcji arcybiskupa Nowego Jorku.

Autor, nawiązując do tytułu swej książki, stwierdza, że sposób modlitwy, jaki proponuje, jest prosty i skuteczny w życiu wielu świętych i można go znaleźć w rozmaitych pismach duchowych. „Tym sposobem jest po prostu słuchanie na modlitwie. Jeśli nauczysz się słuchać, wtedy zaczniesz słyszeć nie tylko całe stworzenie modlące się w twoim wnętrzu, lecz również, z początku słabo, głos modlącego się w tobie Chrystusa. Święty Augustyn twierdzi, że modlimy się nie tylko do Niego, lecz również z Nim” – pisze autor.

Przesłanie książki jest jasne: usłysz Boga w życiu i na modlitwie. Jak to czynić? Autor daje rady, wskazując na skupienie i uwagę zarówno w trakcie modlitwy, jak i podczas wykonywania codziennych obowiązków. Dochodzi do tego lektura Pisma Świętego i uczestnictwo we Mszy świętej.

O treści książki dużo mówią tytuły jej poszczególnych rozdziałów: „Słuchanie na modlitwie”, „Co to znaczy słuchać?”, „Słuchanie życia”, „Słuchanie na modlitwie słowem pisanym”, „Słuchanie na liturgii” i „Przygotowanie do kontemplacji”.

Dla mnie mottem tej książki są słowa autora: „Nie możemy modlić się w proponowany sposób, jeśli nie uczynimy Ewangelii punktem centralnym naszego życia. Jak wiadomo, niewielu z nas żyje wartościami Ewangelii w stopniu doskonałym czy konsekwentnie. Jeśli będziemy czekać, aż staniemy się doskonali na tyle, by się modlić, nigdy nie zaczniemy”.

To przesłanie do wszystkich wyznawców Chrystusa w każdym czasie i miejscu.

 


 

Słuchanie na modlitwie
Benedict J. Groeschel CFR
Przekład: Justyna Grzegorczyk
Wydawnictwo W drodze
Poznań 2021, 136 s.

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 marca

Wtorek, III Tydzień Wielkiego Postu
+ Dzień Powszedni lub wspomnienie św. Franciszki Rzymianki, zakonnicy
Nawróćcie się do Boga waszego,
On bowiem jest łaskawy i miłosierny.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 18, 21-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Wielkopostne kościoły stacyjne (diec. warszawskie): par. Świętej Trójcy (ul. Solec 61, AW)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko Nas (bieżące informacje)
+ Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego
+ Transmisje Mszy świętych w TV, internecie i radiu
+ Wyślij intencję modlitewną do sióstr karmelitanek bosych na czas epidemii
+ Informacje o odpustachNajczęściej czytane artykułyE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter